czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > "Mein Kampf" w niemieckich księgarniach

"Mein Kampf" w niemieckich księgarniach

"Mein Kampf" w niemieckich księgarniach
Data publikacji: 2016-01-08 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1194 90990

"Mein Kampf" Hitlera dostępny jest od piątku w księgarniach w Niemczech. Naukowe opracowanie osławionej książki wydał renomowany Instytut Historii Współczesnej IfZ w Monachium. Władze oświatowe planują wykorzystanie publikacji na lekcjach historii.

Napisana przez Hitlera podczas odbywania kary więzienia książka została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie do tego dzieła. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły. Aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki.

Dyrektor Instytutu Historii Współczesnej Andreas Wirsching uzasadnił celowość wydania "Mein Kampf" względami naukowymi. Jego zdaniem książka Hitlera jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu. Krytyczne wydanie "Mein Kampf" ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega sytuacji, w której na rynku ukazałoby się po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii wydań nie opatrzonych komentarzem.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera. Historycy uczestniczący w projekcie wyjaśniali, że ich celem było "zaoferowanie czytelnikom naukowych objaśnień i odmitologizowanie książki”. Nakład krytycznego wydania "Mein Kampf" wynosi 4 tys. egzemplarzy. Stosunkowo niska cena, 59 euro za oba tomy, ma umożliwić dostęp do książki wszystkim zainteresowanym.

* * *

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. "Więzienie było moim uniwersytetem na koszt państwa" - twierdził w czasach późniejszych Hitler. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość. (pap)

 

Komentarze

Moja Walka w roku 2016-ym,
Jedno jest pewne, ze PO "bajzlu" tak Komunistycznym jak i PO-stkomunistycznym... rowniez i Europa Wschodnia szuka teraz nowego i lepszego rozwiazania ! !
2016-01-08 22:06:09
kibic
gdzie sa działacze organizacji tzw.przeciw wszystkiemu?! ... schowani za ćapatymi.
2016-01-08 20:03:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny