poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Masowe groby

Masowe groby

Masowe groby
Data publikacji: 2015-07-28 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 673 6039

Poszukiwania 43 meksykańskich studentów zaginionych w stanie Guerrero doprowadziły do odkrycia w ciągu minionych 10 miesięcy co najmniej 60 ukrywanych do tej pory grobów ze 129 ciałami - poinformowała meksykańska prokuratura generalna.

Władze nie wiążą żadnego z tych odkryć z zaginięciem studentów 26 września 2014 roku po starciach z policją w czasie demonstracji w mieście Iguala. Według prokuratury studenci zostali przekazani gangowi narkotykowemu, który zamordował ich, a zwłoki spalił. Meksykańskie władze twierdzą, że gangsterzy wzięli studentów za członków rywalizującego z nimi gangu. W odkrywanych grobach co jakiś czas znajdowane są ofiary porachunków gangsterskich.

W ubiegłym tygodniu rodzice zaginionych wraz z Krajową Komisją Praw Człowieka zaprezentowali raport, w którym wypunktowali co najmniej 30 przypadków zaniedbań w śledztwie, uniemożliwiających ustalenie losu młodych ludzi. Niektóre podstawowe procedury śledcze nigdy nie zostały zastosowane.

W Meksyku za zaginionych uważa się ponad 20 tys. ludzi, a wiele z tych zaginięć przypada na stan Guerrero, który jest znaczącym producentem opium. O terytorium i drogi przerzutowe narkotyków w stanie krwawo rywalizuje kilka narkotykowych karteli. (pap)

 

Na zdjęciu: Meksykańscy aktywiści zorganizowali akcję upamiętniającą zaginionych studentów. Demonstracje odbywają się co miesiąc, a na ich czele stoją rodzice zaginionych.

Fot. EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Komentarze

A u Nas...??
A co z "masowymi" grobami Opozycjonistow... z czasow PZPR-owskiej Komuny tj. z lat 1945-1989 w Polsce ??
2015-07-28 22:40:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi