wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Ludzie niosący śmierć

Ludzie niosący śmierć

Ludzie niosący śmierć
Data publikacji: 2015-07-29 23:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 827 6459

Nigeryjscy dżihadyści znad jeziora Czad nie składają broni. Przetrwali wiosenną obławę, jaką urządziły na nich wojska z przybrzeżnych państw, i odpowiadają terrorem. Najpierw na zamachowców werbowali kobiety, ostatnio przerzucili się na dzieci.

Dwóch zeszłotygodniowych zamachów - w nigeryjskim Damaturu i kameruńskim Maroua - dokonały dzieci. W Damaturu (ok. 20 zabitych) kilkunastoletnia dziewczynka, wysadziła się w środku tłumu na targowisku. Kilka godzin wcześniej zamach (20 zabitych) przeprowadziła dwunastolatka.

Taktyka dżihadystów

W północno-wschodniej Nigerii, kolebce Boko Haram, do przeprowadzenia zamachów bombowych dżihadyści zaczęli posyłać także kobiety. To odwet na rządach i wojsku Nigerii, Kamerunu, Czadu i Nigru za przeprowadzoną przez nie obławę na partyzantów. W jej wyniku dżihadyści stracili terytorium równe obszarowi Belgii, na którym proklamowali własny kalifat i który w marcu został oficjalnie zachodnioafrykańską filią Państwa Islamskiego.

W kobiecej skórze

Partyzanci zaczęli masowo wyznaczać do zamachów kobiety, którym łatwiej było prześliznąć się między patrolami i kontrolami. Czasem sami przebierali się za nie, zakładając muzułmańskie szaty – nikaby - zakrywające całe ciało z wyjątkiem niewielkiego otworu na oczy. W połowie czerwca tak przebrani zamachowcy dokonali pierwszych w Czadzie samobójczych zamachów. Wtedy władze zakazały pod karą aresztu noszenia nikabów, a nawet ich produkcji. Zakazano też rybakom połowów na rzece Chari, gdyż partyzanci przebierają się także za nich. W lipcu noszenia nikabów zakazały także władze w Kamerunie. Nie można też używać po zmroku ulubionych przez zamachowców motocykli.

Bez wsparcia

W Nigerii, gdzie bomby wybuchają niemal codziennie, władze nie zabroniły noszenia nikabów, a prezydent Muhammadu Buhari liczył, że w wojnie z Boko Haram pomogą mu Amerykanie. Odmówili oni jednak sprzedania mu helikopterów, bo przepisy zabraniają sprzedaży broni armiom naruszającym prawa człowieka. Tymczasem walcząc z Boko Haram wojsko nigeryjskie zabiło prawie 10 tys. cywilów, czyli niewiele mniej niż sami dżihadyści. Rozgoryczony Buhari stwierdził więc, że Amerykanie w istocie wspierają terrorystów.

Wojciech Jagielski

 

Na zdjęciu: W kobiecych szatach łatwiej przeprowadzać zamachy, dlatego dżihadyści wykorzystują do ataków kobiety.
EPA/YAHYA ARHAB

Komentarze

Polak zawsze bedzie "madry" PO szkodzie...
A My, jako juz dzisiejsza Unijna Polska, na PO-czatek mamy zamiar przyjac ok. 2 000 Afrykanczykow ! A co dalej bedzie to czas pozniej PO-kaze...? Ale wtedy bedzie juz za pozno ! !
2015-07-29 22:46:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi