czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Łatwiej unieważnić małżeństwo

Łatwiej unieważnić małżeństwo

Łatwiej unieważnić małżeństwo
Data publikacji: 2015-09-09 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 1250 19477

Papież Franciszek zgodnie z zapowiedziami nakazał uproszczenie procesu kanonicznego dotyczącego orzekania nieważności małżeństwa. W wydanych dokumentach wprowadzono zasadę szybkiego postępowania w takich przypadkach, jak brak wiary i aborcja.

Obecna reforma Franciszka zmienia zasady, które obowiązywały przez trzy wieki, od czasów papieża Benedykta XIV - podkreślono. Jedną z największych nowości zawartych w dokumencie jest właśnie tzw. szybki proces w sprawach, w których - jak podkreślono - istnieją ewidentne przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa. Wśród nich wymieniono także m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia małżeństwa lub zaraz potem, zatajenie bezpłodności, poważnej choroby zakaźnej bądź faktu posiadania dzieci zrodzonych z poprzedniego związku albo pobytu w więzieniu. Kolejne powody to przemoc fizyczna i niepoczytalność potwierdzona orzeczeniem lekarskim. W tych wszystkich przypadkach orzeczenie nieważności małżeństwa będzie można od tej pory uzyskać w ciągu 45 dni.

Zgodnie z decyzją papieża dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już wymagane zgodne orzeczenie sądów kościelnych dwóch instancji. Zniesiony został nakaz apelacji od pierwszego orzeczenia. Od tej pory będzie ono wystarczające. Celem reformy - jak wyjaśniono - nie jest ułatwienie uzyskiwania orzeczenia o nieważności małżeństwa, ale „prędkość procesów”. Papież podkreślił, że świadom jest tego, że przyspieszone postępowanie mogłoby zagrozić zasadzie nierozerwalności małżeństwa, dlatego polecił, aby sędzią w takich sprawach był sam biskup. Ponadto Franciszek postanowił, że w przypadku, gdy małżeństwo nie zostało skonsumowane, niepotrzebny jest proces, by stwierdzić jego nieważność. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Adam "obserwujacy" Ewy...
A wogole po co w dzisiejszych czasach zawierac jeszcze malzenstwa, jak One i tak dluzej nie trzymaja sie "kupy" ! Gdyz jeszcze sie taki nie narodzil, co by kobiecie dogodzil ! !
2015-09-09 21:02:28
berg
Stwierdzenie nieważności to nie jest unieważnienie!
2015-09-09 20:02:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny