sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Łagodna kara za morderstwo

Łagodna kara za morderstwo

Łagodna kara za morderstwo
Data publikacji: 2016-07-06 22:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 123 143143

Sąd w Pretorii skazał w środę znanego niepełnosprawnego lekkoatletę i paraolimpijczyka z RPA Oscara Pistoriusa na sześć lat pozbawienia wolności za morderstwo swojej partnerki Reevy Steenkamp. Obrona zapowiedziała, że nie będzie odwoływać się od wyroku.

Pistorius bezpośrednio po odczytaniu wyroku trafił do więzienia.

Prokuratura dążyła do tego, by Pistorius został skazany na 15 lat więzienia, a jednym z argumentów było, że jeden z najbardziej znanych niepełnosprawnych lekkoatletów na świecie nie wykazał żadnej skruchy.

Sędzią była Thokozile Masipa, która prowadziła także pierwszy proces paraolimpijczyka, nie uznała w całości argumentów prokuratury, ale podniosła karę z pięciu do sześciu lat pozbawienia wolności.

- Opinia publiczna może głośno wyrażać swoje zdanie, ale nie odgrywa roli w podejmowaniu decyzji o wyroku. Nie zawsze długa kara jest sprawiedliwa. Poza tym nasze sądy są sądami prawa, a nie opinii publicznej - powiedziała Masipa.

Sędzia zaznaczyła, że oddał on cztery, a nie tylko jeden strzał i podkreśliła, jak zgubne skutki dla rodziny Steenkamp miała ta zbrodnia.

- Rozumiem, że rodzina Reevy Steenkamp doznała wielkiej straty, ale życie i kariera Pistoriusa także zostały zrujnowane. Jego życie nigdy nie będzie takie samo, To upadły bohater, który stracił karierę i jest zrujnowany finansowo. Okoliczności łagodzące przeważają w porównaniu z tymi obciążającymi - podsumowała.

Eksperci prawni z RPA ocenili, że wyrok jest łagodny. Większość domagała się wyższej kary. Niektórzy zwrócili uwagę, że kara jest niemal taka sama jak wtedy, gdy Pistoriusa sądzono za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Ich zdaniem sportowiec będzie się mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe po trzech latach. Prokurator jeszcze nie wypowiedział się, czy złoży apelację i będzie domagał się wyższej kary.

Obrońca Pistoriusa zwrócił się z wnioskiem, by jego klient nie trafił do więzienia, a w ramach kary pracował charytatywnie z dziećmi.

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach sportowiec, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swym domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jakPistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do "nieumyślnego zabójstwa".

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. 

3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. (pap)

Na zdj. Oscar Pistorius

Fot. EPA/CORNELL TUKIRI 

 

Komentarze

Śmiech na sali...sądowej
W tak śmiesznie niskiej karze, mają znaczenie tylko dwa słowa: nogi, sława. Z drugiej strony, te wszystkie biedne dziewczynki, które za kasą pójdą choćby z kaleką, niech zdają sobie sprawę, jaka może je czekać przyszłość.
2016-07-07 07:55:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi