Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

KE sugeruje możliwość procedury ws. wieku emerytalnego w Polsce

Data publikacji: 08 sierpnia 2017 r. 18:46
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
KE sugeruje możliwość procedury ws. wieku emerytalnego w Polsce
 

KE sugeruje rozpoczęcie procedury wobec Polski, gdy w życie wejdą przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Bruksela zapewnia przy tym, że chce rozwiązać sprawę na drodze dialogu.

- Jeśli są jakiekolwiek problemy prawne, chcemy rozwiązać je na drodze dialogu z państwem członkowskim. Właśnie z tego powodu komunikujemy się z krajem przed uruchomieniem procedury o naruszenie prawa (...). Zawsze chcielibyśmy, żeby kraj miał możliwość rozwiania naszych obaw, zanim zdecydujemy się na ścieżkę prawną - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Rzeczniczka KE tłumaczyła we wtorek, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. - Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu - podkreśliła.

Andreedwa przekonywała, że równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Jak dodała regulacje, których celem jest osiągnięcie równego traktowania kobiet i mężczyzn na polu zabezpieczeń społecznych, włączając w to wiek emerytalny, obowiązują od 1979 r. Chodzi o unijną dyrektywę z 19 grudnia 1978 r. Jej celem jest stopniowe wprowadzenie w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Rzeczniczka zastrzegła, że choć kraje członkowskie UE nie są zobowiązane do wprowadzenia równego traktowania natychmiastowo, to "muszą zmierzać w tym kierunku". Jak argumentowała, wszystkie państwa UE, które wciąż mają różny wiek emerytalny "podjęły kroki w kierunku równego traktowania". - Polska będzie przypadkiem, w którym takie działania zostaną odwrócone - zaznaczyła Andreewa.

Przypomniała przy tym, że w Polsce w 2012 r. przeprowadzono reformę emerytalną, która zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, ale nowy rząd odwrócił ją w 2016 r. Rzeczniczka zauważyła, że przepisy te nie weszły jeszcze w życie (ma się to stać jesienią).

- Odwrócenie środków, które zostały podjęte w celu równego traktowania, jak to jest w przypadku polskiego prawa dotyczącego systemu emerytalnego, nie jest zgodne z literą i duchem UE - oświadczyła Andreewa.

Główne zastrzeżenie prawne Komisji w odniesieniu do tych regulacji dotyczy właśnie dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE to sprzeczne z art. 157. traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odnosząc się do pisma KE, oświadczyło w poniedziałek, że przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny "są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polską tradycją".

Resort przypomniał, że zróżnicowany wiek emerytalny obowiązuje od czasu wstąpienia Polski do UE. Zwrócił uwagę, że mimo zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w innych państwach Unii Europejskiej, różny wiek obowiązuje w Austrii, Polsce, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii, w Wielkiej Brytanii.

Od 1 października wiek emerytalny w Polsce zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

(pap) 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Foto
2017-08-10 01:54:30
Pytanie do Babci na zdjeciu - a gdzie Dziadek... i dlaczego ??
Do komentarza...k
2017-08-10 01:51:07
A jak i to zostanie "za-Veto-wane"...?
Trąby
2017-08-09 23:51:55
Schetyna z Petru nawet i o to polecieli na skargę do Brukseli?? Prawdziwe męczizny (stanu)!
k
2017-08-09 22:35:46
Sugeruję mozliwość przygotowania referendum w kwestii wyjścia Polski z UE .
A co inni NA TO... ? ?
2017-08-08 23:54:21
Jesli Kobiety "rzekomo az tak ciezko pracuja" nawet po nocach... to dlaczego zyja dluzej od Mezczyzn - az o 5-7 lat ??
max
2017-08-08 19:51:50
Jeżeli ta ustawa zostanie wstrzymana w wyniku działania KE to sam pojade do Brukseli żeby tym oszustom komisarzom napluć w ryj.
..
2017-08-08 19:08:36
Nagle się Polska dla nich ważna zrobiła, a jak mówią o polskich obozach zagłady to cisza ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA