niedziela, 18 marca 2018.
Strona główna > Świat > KE przyjęła zalecenia dla Polski

KE przyjęła zalecenia dla Polski

KE przyjęła zalecenia dla Polski
Data publikacji: 2016-07-27 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 2334 146019

Komisja Europejska przyjęła w środę (27 lipca) zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i oczekuje ich wykonania w ciągu trzech miesięcy - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Decyzja ta oznacza przejście do drugiego etapu procedury, wszczętej wobec Polski w styczniu. Zdaniem KE w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa".

- Pomimo tego, że z władzami polskimi prowadzono dialog od początku roku, zdaniem Komisji główne kwestie zagrażające praworządności w Polsce nie zostały rozwiązane. Kierujemy zatem do władz polskich konkretne zalecenia, których zastosowanie pozwoli rozwiać nasze wątpliwości i sprawi, że Trybunał Konstytucyjny będzie mógł wykonywać swoje zadania w zakresie skutecznej kontroli zgodności aktów prawnych z konstytucją - oświadczył Timmermans.

KE zaleca polskim władzom "przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 roku oraz ich pełne wykonanie; zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 roku, a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej".

Kolejne zalecenie KE to ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej. KE rekomenduje też "zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 roku i 9 marca 2016 roku oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej". (pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Brawo, brawo
Komisja Europejska i UE, to nasza ostatnia nadzieja na realne powstrzymywanie obłędu Kaczyńskiego.
2016-10-19 16:18:08
Wawrzek
Polska powinna wydać opinię o Komisji Europejskiej i zażądać zmniejszenia o 50 % liczby urzędników Unii, likwidacji chocholego tańca pomiędzy Brukselą a Strasburgiem, likwidacji o połowę liczby tzw. Komisarzy. Zakazać ograniczania produkcji państwom unijnym. Likwidacji tworów typu Komisja Wenecka, wprowadzenia zasady przedstawicielstwa państw unijnych poprzez posłów z krajowych parlamentów -CI OBECNI NIE MAJĄ ŻADNEJ STYCZNOŚCI Z NARODAMI, KTÓRE REPREZENTUJĄ I NA KOSZT KTÓRYCH ŻYJĄ- ONI NIE WIEDZA PO CO TAM SĄ zasada która powinna obowiązywać to - równi z równymi, wolni z wolnymi.
2016-07-30 19:46:50
.
Powinniśmy wyraźnie powiedzieć KE: Walcie się!
2016-07-29 11:23:20
Pik
Antypolskie zagrywki KE- rzadzacy nie słuchajcie tych bredni.
2016-07-28 20:32:33
m mm
Oberschweine Timmermans brnie gdzieś w stronę bagna z gorącym asfaltem - i nie baczy na ofiary rzezi Świętej Wojny - byle tylko w Polsce narobić bałaganu i smrodu ! Świnia wyjątkowa!
2016-07-28 09:36:38
Brawo Komisja Europejska
Jesteście ostatnią nadzieją Polski walczącej z obecnym reżimem.
2016-07-27 15:55:30
hehehe
We Francji islamiści mordują obywateli, w Niemczech islamiści mordują obywateli, a Komisja Europejska woli się przyglądać Polsce, bo po przegranych wyborach banda odrąbana od koryta poleciała naskarżyć, że Polacy wolą głosować na partię, która nie robi łaski kanclerzycy Makreli i nie ma zamiaru przyjmować zgrai islamistów z opuchniętymi jądrxxx .
2016-07-27 15:44:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy