niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Świat > KE otrzymała odpowiedź od Polski

KE otrzymała odpowiedź od Polski

KE otrzymała odpowiedź od Polski
Data publikacji: 2017-08-28 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-01 08:21
Wywietleń: 780 290001

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek (28 sierpnia), że otrzymała odpowiedzi na wysłane przed miesiącem uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności od Polski – podały służby prasowe KE. Komisja zapowiedziała, że będzie teraz z uwagą analizować pismo z Warszawy.

Wydane 26 lipca rekomendacje dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które – zdaniem KE – mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

Jak podaje polskie MSZ, w swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości KE, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych. Strona polska przypomina, że w duchu lojalnej współpracy państwa członkowskiego z KE rzetelnie przekazuje wszelkie niezbędne informacje dotyczące sytuacji w Polsce. Podkreśliła, że podejmowane działania legislacyjne, których nadrzędnym celem jest reforma systemu wymiaru sprawiedliwości są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości Komisji Europejskiej. 

– W swojej odpowiedzi na rekomendacje wydane w ramach procedury praworządności Polska kwestionuje kompetencje KE do oceny systemu wymiaru sprawiedliwości – poinformowały źródła w Brukseli. Polska twierdzi, że uwagi wykraczają poza kompetencje KE, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.

Pismo wysłane z Warszawy do Brukseli liczy 12 stron. Rząd powołuje się w nim na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

M.Dem.
KE oskarża słusznie. Zagrożenie praworządności to jest bardzo delikatne określenie stanu wewnętrznego w Polsce. Łamanie praw zwierząt, praw zwierząt do życia i godnego, uczlowieczonego traktowania, funkcjonowania praw w sposób pozwalający na samodecydowanie o gospodarce kraju, itp., to polska rzeczywistość. Ponadludzkie bestialstwo masakry zwierząt trwa nieprzerwanie. Upodobania zwyrodnialcow w usmiercaniu bezbronnych zwierząt nie do opanowania? Mimo ustawy o ochronie zwierząt? Sensowność finansowania inwestycji nie istnieje? Taka sytuacja jest możliwa tylko wówczas gdy sytuacja ustrojowa (decydująca o prawie i jego stosowaniu) na to przyzwala. A to już jest gestia "głowy państwa" czyli urzędu prezydenta państwa. Jeżeli trend ponadpanstwowy jest w kierunku "wola mas najwyższym prawem" (czyli ekspansja a nie blokada i rewizja linii politycznej totalitaryzmu mas, zwana tez sowietyzmem) to anomalia, nie tolerowane w UE, UK, USA, nie beda przerwane. Gdzie jest interwencja prezydenta dla rewizji tego wladztwa ponadpanstwowego, umozliwiajaca istnienie demokracji w rozumieniu UE, UK, USA? Gdzie jest interwencja prezydenta w plany zmniejszania liczby ludnosci Polski o okolo 18 mln ludzi do konca wieku (plany ONZ i inne w tym plan Gorbaczowa powalajacy z nog; plany sa dla calego swiata)? Swiat dla kogo? Czyz nieslusznie swiat zachodni uwaza totalitaryzm za strategie zaglady swiata? Czyz urzad prezydenta Polski i podporządkowane mu zarzadzanie krajem i społeczenstwem, nie współdziala w tej strategii? Czyz patologiczni oprawcy nie moga oczekiwac szczesliwego i dlugiego zycia (zamiast wyroku smierci za osobowosc kreujaca stale zagrozenie zycia ludzi i zwierzat i normalnej egzystencji prawa), w sytuacji gdy miliony ludzi do kasacji? O planach zmniejszenia ludnosci swiata mozna poczytac w internecie w temacie ONZ i zmniejszenie liczby ludnosci.
2017-09-01 07:55:50
Wawrzek
Polska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości z oskarżeniem Komisji Europejskiej o łamanie Praw i Traktatów zawartych przez państwa Unii a które obowiązują Komisję Europejską
2017-08-29 16:37:06
Duze Brawa - dla Rzadu w W-wie ! !
No to teraz Unijni "Lewaccy Experci" wraz z Panem Donaldem... beda mieli s-PO-ro do glowkowania - by te 12 stron wpierw "zrozumiec"... ??
2017-08-29 00:28:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi