piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Kandydaci do pokojowego Nobla

Kandydaci do pokojowego Nobla

Kandydaci do pokojowego Nobla
Data publikacji: 2016-02-03 16:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 212 115679

Ścigany przez USA za ujawnienie tajnych informacji o masowej inwigilacji były współpracownik amerykańskiego wywiadu Edward Snowden, jazydka, która zbiegła z seksualnej niewoli dżihadystów, czy mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom - to niektórzy z kandydatów do pokojowego Nobla. Minął termin zgłaszania nominacji.

- 2016 może będzie wreszcie rokiem Edwarda Snowdena... Ujawnione przez niego przecieki odniosły pozytywny skutek - wyraził nadzieję szef norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristian Berg Harpviken. Podkreślił, że Snowden otwiera jego listę typów do Pokojowej Nagrody Nobla w tym roku. Jak uzasadnił, w wyniku ujawnienia przez Snowdena zakresu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez USA wiele krajów w taki sposób reformuje teraz prawo, żeby ograniczyć gromadzenie danych.

Jeden z norweskich deputowanych nominował Nadię Murad, jazydkę, która przebywała w seksualnej niewoli dżihadystów i stała się rzeczniczką innych pokrzywdzonych przez Państwo Islamskie. Natomiast anglikański biskup z RPA Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1984 roku, zgłosił papieża Franciszka w uznaniu "jego zasług dla zrównoważonego rozwoju".

Zbiorową kandydaturą są mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom z Syrii i innych krajów. Globalna organizacja obywatelska Avaaz zebrała 635 tys. wirtualnych podpisów za nagrodą dla wyspiarzy, którzy "otworzyli przed uchodźcami domy i serca". Zwraca się jednak uwagę, że jednoznaczne wskazanie ewentualnych greckich kandydatów może być trudne, a sam fundator nagrody, zmarły w 1896 roku wynalazca dynamitu Szwed Alfred Nobel, w swoim testamencie powierzył norweskiemu parlamentowi coroczny wybór maksymalnie trzech osób lub organizacji za ich zasługi dla ludzkości.

Według obserwatorów nie bez szans są także negocjatorzy historycznego porozumienia z Iranem ograniczającego jego program nuklearny - amerykański minister energetyki Ernest Moniz i szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi.

118 włoskich deputowanych zgłosiło narodową afgańską kobiecą drużynę kolarską. Chcą w ten sposób promować "najbardziej demokratyczny środek transportu dla całej ludzkości". (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Polski elektryk,
Pewne nagrody Nobla... przyznaje sie bez sesu i bez dalekowzrocznosci...
2016-02-06 11:10:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi