środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE

Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE

Kaczyński: uzyskaliśmy zapewnienia dotyczące praw obywateli UE
Data publikacji: 2017-03-23 19:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 410 225991

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział po czwartkowym spotkaniu z brytyjską premier Theresą May, że uzyskał zapewnienia, iż jej rząd "będzie chciał załatwić w sposób pozytywny" kwestię przyszłych praw obywateli UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Relacjonując blisko godzinne rozmowy na Downing Street, Kaczyński podkreślił, że May zapowiedziała, iż kwestia praw migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii zostanie poruszona "już w pierwszej fazie negocjacji" dotyczących Brexitu, a przyszłe regulacje będą - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brytyjskiej premier - oparte na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że takie same przepisy będą dotyczyły 3,3 miliona obywateli Unii Europejskiej żyjących w Wielkiej Brytanii i nieco ponad miliona Brytyjczyków w 27 pozostałych państwach członkowskich. "Jesteśmy na dobrej drodze" - ocenił. 

Jak poinformował prezes PiS, rozmowa z brytyjską premier dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronnej, wymiany informacji o rajach podatkowych, a także "historycznych spraw". 

Według pierwotnych planów May i Kaczyński mieli spotkać się w środę po południu, ale po ataku terrorystycznym w pobliżu brytyjskiego parlamentu, w którym zginęły cztery osoby, a co najmniej 29 zostało rannych, spotkanie zostało przełożone na czwartek. 

Były premier Polski przekonywał, że fakt, iż do spotkania z May doszło zaledwie dzień po zamachu w centrum Londynu, "to symptom naszych dobrych stosunków". "Tragedia wczoraj spotkała Wielką Brytanię, co mogło naszą rozmowę uniemożliwić, a jednak mimo tego do niej doszło" - dodał. 

Kaczyński pojawił się pod słynnymi czarnymi drzwiami na Downing Street dziesięć minut przed czasem, w towarzystwie m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego. Wcześniej do siedziby premier wszedł brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott. 

Ze względów bezpieczeństwa po środowym ataku główne ulice w rządowej dzielnicy Westminster pozostają zamknięte. W związku z tym uczestnicy spotkania przybyli pieszo, a nie - jak zazwyczaj - samochodem. 

Wcześniej Kaczyński spotkał się w ambasadzie RP w Londynie z wąskim gronem przedstawicieli blisko milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy mówili mu m.in. o obawach dotyczących negocjacji w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE i o tym, że "Polacy powoli stają się zakładnikami negocjacyjnymi", a także o rozwoju polskich szkół sobotnich. 

Prezes PiS i towarzyszący mu wicemarszałek Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem. (pap)

Fot. PAP/STR

Komentarze

Do PO-nizszego... Sromotnika Bezwstydnego,
PO-ruszaj lepiej tymi twoimi "szarymi komorkami"... to dowiesz sie o blokadzie ruchu na duzym odcinku ulicy "Downing"... z okazji PO-lityczno-Religijnego terroryzmu ! Mowiac krotko, dzisiaj niestety juz nie przechodzi to - czym "PO-pisywales sie"... w latach 1945-2015 !!
2017-03-25 22:24:10
SromotnikBezwstydny
"..May zapowiedziała, iż kwestia praw migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii zostanie poruszona "już w pierwszej fazie negocjacji" .." Z tego wniosek,że May,o polskich emigrantach nawet nie bąknęła i wrzuciła ich do wspólnego wora czyli kaczy troll gó.wno uzyskał a nie zapewnienie. To, że MSZ WaszCzyczykow'a ,nie załatwiło PiSdzielczym "najdostojniejszym" dostojnikom ,zgody na podjazd na ulicę Downing, świadczy o "poważaniu"jakim cieszy się wśród dyplomatów.Przyszło kaczce dyrdać pieszkom- krokiem Legii Cudzoziemskiej... Szkoda kasiory wywalonej na bezdurne ...
2017-03-25 10:34:48
Z buta
Cos takiego , mozna na piechotke a na Wawel to sie dupe wozi...
2017-03-24 07:15:30
Marian
Kompromitacja rzadu i prezydenta. 37mln kraj jest reprezentowany przez zwyklego posla!!!!!! Wstyd na caly swiat!!!! A tak po za tym to z Orbanem tez byl dogadany :D Jarun dobrze napisal :D 1 szekretarz KCP-PIS Nawet w PRLu bardziej udawali
2017-03-24 05:17:16
I to rowniez PO-ruszono...
A co z tymi Polakami... ktorym i tam w Angli nie chce sie pracowac, tylko chca Non-Stop zyc z pieniedzy Podatnikow - tzn. tych co Pracuja !!
2017-03-24 00:39:44
Rada dla Jaruna...
Chlopie, Ty musisz juz jak najszybciej, zamowic dluzsza Wizyte... u dobrego Lekarza !!
2017-03-24 00:32:50
Jarun
Pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Partii Kaczyński i Reszta -zwana PiSem, prezes figurantów - pan Jarosław Kaczyński jako głowa państwa polskiego, udał się z roboczą wizytą do Wielkie Brytanii i pogadał jak premier z premierem (jak głowa z głową, a nie jak głowa z pół...). Za kilka dni spikerka zwana broszką powie o co chodzi, oczywiście jeżeli zrozumie. Jeżeli nie zrozumie to odczyta z kartki. "Człowiek który gapi się na śnieg" wybiera się na narty w Himalaje.
2017-03-23 21:40:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny