wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Świat > Kaczyński: Kto nas atakuje, nie wygra

Kaczyński: Kto nas atakuje, nie wygra

Kaczyński: Kto nas atakuje, nie wygra
Data publikacji: 2016-10-10 14:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1116 158451

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” i kilku europejskich gazet, że Unia Europejska stosuje „brutalny język” wobec Polski. „Kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską” – podkreślił.

Wywiad przeprowadzono dla grupy współpracujących ze sobą dzienników, wśród nich „Die Welt", "El Pais" "Le Figaro", "Le Soir", "Tages-Anzeiger". Prezes Kaczyński pytany o to, co oznacza „kontrrewolucja”, o której mówi razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem, odparł, że to „program dobrze przygotowanych zmian”. Jako priorytet wymienił „umocnienie narodowego kapitału”, wzmocnienie siły nabywczej pieniądza, ograniczenie strachu przed biedą, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych.

– Nie jesteśmy zwolennikami interwencjonizmu państwowego, ale część gospodarki powinna zostać w rękach państwa. Chcemy więcej polskiego kapitału w gospodarce i bankach, już podjęliśmy kroki – stwierdził prezes PiS. Zapewnił: „Jesteśmy szczęśliwi z zagranicznych inwestycji, ale chcemy przeniesienia gospodarki i finansów w polskie ręce”.

Jako kolejny priorytet wskazał „umocnienie patriotyzmu i tożsamości narodowej”, którym w jego ocenie „wyzwanie rzucał” poprzedni rząd.

– Poprawność ogranicza wolność słowa, religii, debaty, decyzji. Jesteśmy świadkami likwidacji demokracji ze strony grup nacisku. Sprzeciwiamy się temu, w Polsce i w Europie – stwierdził prezes PiS dodając, że dlatego z Orbanem mówił o „kontrrewolucji”. Zaznaczył, że w Europie należy powrócić do koncepcji państwa narodowego jako „jedynej instytucji zdolnej zagwarantować demokrację i wolność, wielką różnorodność i żywotność kultur”. Przypomniał, że Polska zaproponowała zmianę traktatów europejskich, by umocnić państwa narodowe i wyeliminować „wszelką samowolę”. Następnie stwierdził: „Gorzka niespodzianka ze strony UE; uprzejmość wobec Ankary, brutalny język wobec Warszawy”.

Odnosząc się do słów krytyki europejskich liderów pod adresem rządów PiS, Kaczyński oświadczył: „Nie chcą, żebyśmy rządzili. Jesteśmy niewygodni, «not correct», a Polska jest wielkim krajem. Powiedziano mi, że Węgry są małe, mogą otrzymać pewne ustępstwa, ale nie Polska. A jednak jesteśmy członkiem UE i NATO, gospodarka rośnie”. Jarosław Kaczyński wyraził też opinię, że albo Unia zostanie szybko zreformowana, albo "upadnie".

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

PP
Jak zwykle ktoś jego atakuje. Syndrom oblężonej twierdzy. Dla mnie to chory facet
2016-10-12 11:26:05
Kaczyński
Oddaj pieniądze ukradzine Polakom w aferach FOZZ, Telegraf i Art-B
2016-10-12 08:27:56
Jarunowe lustro...
Odp. do Jaruna: a Ty tymi swoimi komentarzami... tez do tego ujadania nalezysz, tak ze PO-patrz rowniez ( lub wpierw ) i na siebie w lustro...!!
2016-10-12 02:20:59
@Prawdziwy patriota kocha swój kraj
Teraz pełno takich patriotów - bohaterów, jak ty. Ani dnia w wojsku, smrodu prochu się nie powąchało, a stroszy się piórka, aż przykro patrzeć. Ktoś by przy tobie głośniej pierdnął, to byś ze strachu chmury osrał, patrioto - bohaterze od siedmiu boleści.
2016-10-11 18:37:41
Jarun
Prezes powiedział coś bez znaczenia, a komentatorzy niezdrowo się podniecają. Rozumiem, pogadać trzeba - tylko nie ma z kim. Przypominacie mi psiarnię. Cokolwiek się pokaże, a już ujadacie.
2016-10-11 13:11:43
Kaczyński się pogubił
Typowy przykład przemiany od bohatera do zera.
2016-10-11 08:13:57
borgal
PIS przez rok zrujnował finanse Polski. Zadłużenie kraju jeszcze nigdy nie było tak wysokie.
2016-10-11 07:42:36
PO-psuta juz Pralka,
A ciekawe czy Pan "Bolek" jeszcze dalej wygrywa w tajnego SB tj. Swojego Bolkowego... ToTo-Lotka ??
2016-10-10 23:48:28
Dlugo-PiS i tak trzymac...
Do tej PO-ry przez minimum 68 lat, tak gospodarka jak i finanse nie byly w Polskich rekach...! Miejmy nadzieje ze wreszcie i nareszcie, bedzie inaczej tj. od dnia 25.10.2015 roku liczac...!!
2016-10-10 22:27:45
kaczyński
zrobił bałagan w Polsce i jeszcze chce pouczać unię - ma facet tupet
2016-10-10 19:53:37
do ted
wchodzisz bez wazeliny, ile Ci reżim płaci za pisanie tych bzdur ?
2016-10-10 19:29:01
te balbina
Trzynastego grudnia spałeś do południa
2016-10-10 19:10:04
a kto ma ochotę słuchac bełkotu tego karła ?
dla mnie ważne jest, że kasta pisowskich misiewiczów rozdaje sobie posadki i stołki, podczas gdy ludziom w Polsce żyje się coraz gorzej. Obiecali kwotę wolną od podatku - niedotrzymali, obiecali obniżenie wieku emerytalnego - niedotrzymali. Podnosza za to opłaty za prąd, gaz i wodę - prawdziwa droga zmiana.
2016-10-10 18:03:55
Kaczyński zamieszany był w największa ilość afer w Polsce
Telegraf, oscylator, FOZZ, Art-B, ciekawe ile nakradnie podczas obecnych rządów
2016-10-10 17:41:18
vik
Kaczyński robi to co mu jego pan karze. Nie po to Putin wyłożył taka kasę na PIS, żeby ten teraz miał nie ujadać na UE
2016-10-10 17:34:04
TW Balbina
Mało, Ze miał ojca ubeka to jeszcze sam na sbecję nadawał
2016-10-10 17:26:31
Największy szkodnik w Polsce
Tyle złego co zrobił Polsce Kaczyński to od czasu komuny nikt nie zrobił
2016-10-10 17:21:36
anna
Podoba mi się i to bardzo wypowiedź Prezesa PiS, Pana Jarosława Kaczyńskiego.
2016-10-10 17:13:29
ted
Jeden z nielicznych poważnych polityków w tym kraju! Brawo Kaczyński!
2016-10-10 16:40:27
Prawdziwy patriota kocha swój kraj
Brawo. Tak trzeba mówić na Zachodzie o naszym kraju. Oczywiście mogą to mówić wyłącznie osoby, które bezgranicznie kochają swoją ojczyznę. Ale jak zwykle, kodziarze ujadają...dla swych panów.
2016-10-10 15:32:51
Panie Kłamczyński
Czy rozliczył się Pan już z afery spółki Telegraf i zdefraudowania pieniędzy należących do Polaków ?
2016-10-10 15:07:25
Koniec nieformalnych rzadów Kaczyńskiego w Polsce się zbliża
Niszczysz Polskę i za to odpowiesz przed Trybunałem Stanu