sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Jak przetrwać Oktoberfest?

Jak przetrwać Oktoberfest?

Jak przetrwać Oktoberfest?
Data publikacji: 2015-09-19 18:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 1388 21380

Tegoroczny Oktoberfest rozpoczyna się oficjalnie w sobotę, 19 września. Tego dnia w południe burmistrz Monachium z honorami otworzy imprezę, odbijając inauguracyjną beczułkę.

Po odszpuntowaniu beczki, goście mogą już zamawiać kolejki kufli pełnych złotego napoju. By wziąć udział w celebrowaniu rozpoczęcia Oktoberfest, warto przybyć nieco wcześniej. Niektórzy pojawiają się w głównym namiocie już o godzinie 8, by zająć najlepsze miejsca. Impreza trwa aż do 4 października.

Na co zwracać uwagę i jak się odnaleźć w gąszczu stoisk i beczułek? Udział w Oktoberfest to z pewnością wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, którego każdy powinien doświadczyć choć raz w życiu - nawet abstynenci. Jednak aby pozostało w pamięci jako warte powtórzenia, dobrze jest znać pewne niuanse.

Rezerwacja miejsc

Jeśli nie ma się zarezerwowanych miejsc, a można to zrobić z wyprzedzeniem przez wyspecjalizowanego operatora, trzeba się uzbroić w cierpliwość. W ciągu tygodnia, aby się dostać do niektórych namiotów, należy się ustawić w kolejce już po obiedzie. W weekendy natomiast ogonki tworzą się już od samego rana. Rezerwacja stołu nie jest wymagana, jednak znacznie ułatwia życie – w większości namiotów zamówienia wydawane są tylko osobom siedzącym.

Różne gatunki piwa

Nie ma lepszych i gorszych namiotów, wszystko jest kwestią gustu. Na Oktoberfest są miejsca poświęcone poszczególnym gatunkom piwa czy regionom, z których pochodzą. Każda strefa rządzi się swoimi prawami, stąd warto się zaznajomić z nimi wcześniej, by móc wybrać najbardziej odpowiednie miejsce dla siebie. Dla przykładu Hofbräu-Festzelt (HB) to jedyny namiot, w którym piwo serwowane jest osobom bez miejsca przy ławie (warto o tym pamiętać, kiedy nie znajdzie się go nigdzie indziej). Weinzelt jest z kolei dobry, gdy chcemy od piwa odpocząć – podaje się tam wino i szampana. Natomiast Hippodrom to jedno z najbardziej kolorowych miejsc imprezy, za którym przepadają najmłodsi uczestnicy.

Dzieci na Oktoberfest

Dzieci są mile widziane na Oktoberfest, jednak te w wieku do 6 lat powinny opuścić namioty (najlepiej z rodzicami) do godziny 20. Dniem rodzinnym podczas imprezy jest wtorek.

Euro w portfelu

Licząc na szybką i miłą obsługę, nie można żałować na napiwki dla kelnerek. Monachijskim dziewczętom zdarza się „zapominać" o tych, którzy płacą dokładnie tyle, ile wynosi kwota na rachunku.

Typową miarą pojemności na Oktoberfest jest 1 litr. Piwo podawane w kuflach „Maß” kosztuje około 10 euro, płacąc banknotem o tym nominale, lepiej nie spodziewać się reszty. (mag)

 

Na zdjęciu: Parada z zaprzęgami poprzedza Oktoberfest od 1887 roku.

Komentarze

Z ostatnich chwil...,
Polizei w Monachium juz zadzialalo w sprawie rzekomo "falszywego alarmu"... na Dworcu Kolejowym w Monachium tj. Dworcu na ktory przyjezdzaja tysiacami...i IS-lamscy Afrykanscy imigranci - na razie ubrani jeszcze PO cywilnemu ! A po drugie, musi ten KOD do wpisania... byc taki niewyrazny ??
2015-09-23 10:19:24
Kufel piwa,
No i do tego, jak sie jeszcze w ten Oktoberfest w Monachium "wmieszaja"... obecnie przybyli tam w kilkudziesieciu tysiacach Afrykanscy imigranci, to dopiero bedzie tam "Fest"...oby tylko bez zadnej wiekszej "tragedi"...??
2015-09-21 10:12:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi