środa, 18 października 2017.
Strona główna > Świat > Homofobiczne napisy

Homofobiczne napisy

Data publikacji: 2015-07-26 20:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 672 5505

Wilno. Litewski urząd ds. równych możliwości bada doniesienia o T-shirtach z homofobicznymi napisami osób uczestniczących w niedawnym zlocie turystycznym polskich organizacji na Litwie - Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i Związku Polaków na Litwie (ZPL). Na koszulkach widniało hasło: "Wilno Na Rowerach Bez Pedałów".

- Ubolewamy, że takie słownictwo jest używane na imprezach publicznych współorganizowanych przez partie polityczne finansowane z litewskiego budżetu - powiedział agencji BNS szef Litewskiej Ligi Gejowskiej Vladimir Simonko. Zdjęcia uczestników zlotu w T-shirtach z napisem, który oburzył środowiska LGBT, zamieszczono na stronie internetowej AWPL. Jej szef i eurodeputowany Waldemar Tomaszewski zapewnił, że hasło nie miało być obrazą, a cała sprawa została "wyolbrzymiona".

Kampania Przeciw Homofobii odniosła się do hasła: "Kontekst w jakim użyte zostało słowo <<pedały>> przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo <<pedał>> jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej". Jak podkreśliła organizacja, zdarzenie to wzbudza jej szczególny niepokój też z uwagi na wypowiedź prezesa Tomaszewskiego z 6 maja, w której stwierdził, że "jak w Wilnie wygrają liberałowie, to będą niebieskie ludziki, z rosyjska <<gołubyje'>>". Słowo "gołubyje", pochodzące z języka rosyjskiego, jest również wykorzystywane jako obraźliwe określenie osoby homoseksualnej. Kampania prosi o wyjaśnienie treści na koszulkach i powyższych słów. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi