piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Fiasko kolejnej próby rakietowej

Fiasko kolejnej próby rakietowej

Fiasko kolejnej próby rakietowej
Data publikacji: 2016-05-31 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1238 136027

Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta we wtorek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną - poinformowały południowokoreańskie źródła wojskowe.

Z informacji tych wynika, że Korea Północna próbowała wystrzelić z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju niezidentyfikowany pocisk, ale próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem. Południowokoreańska agencja Yonhap podała, że chodziło o rakietę balistyczną średniego zasięgu typu Musudan. Podjęte w kwietniu trzy próby wystrzelenia rakiety tego typu także zakończyły się fiaskiem. Jak pisze Associated Press, rakieta typu Musudan teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Wtorkową próbę potępiły japońskie władze.

- Wielokrotne wystrzeliwanie rakiet przez Koreę Północną stanowią prowokacyjne działania wymierzone we wspólnotę międzynarodową, w tym w Japonię, i są absolutnie nie do przyjęcia - powiedział szef japońskiego MSZ Fumio Kishida.

Rzecznik rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że wtorkowa najpewniej nieudana próba rakietowa Korei Północnej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii. Z kolei japoński minister obrony Gen Nakatani ocenił, że Tokio jest przygotowane, aby radzić sobie z jakąkolwiek sytuacją.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec tego kraju. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego. (pap)

 

Fot. EPA/KCNA

Komentarze

Na co czekamy...?
A nie mozna w Korei Poludniowej zamontowac Tarcze... ktore by juz dzisiaj, te Ich probne pociski i rakiety od razu zestrzeliwaly...??
2016-06-01 00:47:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny