czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > FBI wstrząsnęła kampanią prezydencką USA

FBI wstrząsnęła kampanią prezydencką USA

FBI wstrząsnęła kampanią prezydencką USA
Data publikacji: 2016-10-31 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1642 167174

Ogłaszając, że FBI bada nowe e-maile, które „wydają się mieć związek” ze śledztwem ws. serwera pocztowego Hillary Clinton, dyrektor James Comey wstrząsnął kampanią prezydencką, potencjalnie szkodząc notowaniom faworytki.

JAK można się było spodziewać, Republikanie chwalą, a Demokraci krytykują dyrektora FBI Jamesa Comeya za to, że na 11 dni przed wyborami prezydenckimi w USA poinformował kongresmenów, że FBI weszła w posiadanie nowych e-maili, które „mogą mieć związek” z zamkniętym w lipcu dochodzeniem ws. używania przez Clinton prywatnego serwera pocztowego w celach służbowych, gdy była sekretarzem stanu.

W USA trwa dyskusja, czy musiał to zrobić.

„Najwyraźniej Comey znalazł się w kropce” – ocenia z kolei w artykule redakcyjnym „New York Times”. Odkrycie nowych e-maili postawiło go bowiem przed wyborem: albo nic nie powiedzieć, ryzykując, że zostanie za to potępiony w przyszłości, gdy sprawa wypłynie, albo wysłać do Kongresu w piątek swój „głęboko niesatysfakcjonujący”, bo nie, wyjaśniający, o co chodzi, list.

Reakcja Demokratów i sztabu Clinton wskazuje, jak bardzo obawiają się, że sprawa może im zaszkodzić. Owszem Clinton prowadzi w większości sondaży prezydenckich, ale ciągnący się w nieskończoność skandal z prywatnym serwerem umacnia powszechną krytyczną opinię o niej jako osobie nieuczciwej i stawiającej się ponad prawem. Zaledwie jedna trzecia Amerykanów uważa, że Clinton można zaufać.

Sama Clinton, która wcześniej unikała dziennikarzy, niechętnie zabierając głos w sprawie e-maili, zwołała w piątek konferencję prasową i zaapelowała do Comeya, by jak najszybciej podał więcej szczegółów. Zapewniła, że jest spokojna, iż śledczy nie znajdą niczego, co mogłoby zmienić decyzję FBI z lipca, gdy po niemal rocznym dochodzeniu agencja uznała, że nie ma podstaw, by postawić jej zarzuty karne.

Ale jest bardzo wątpliwe, by sprawa została szybko wyjaśniona. Źródła rządowe podały, że chodzi o tysiące nowych e-maili należących do najbliższej współpracowniczki Clinton, Humy Abedin, które znaleziono w laptopie jej męża, byłego kongresmena Anthony’ego Weinera, w ramach innego dochodzenia ws. wiadomości tekstowych wysyłanych przez Weinera do 15-letniej dziewczyny. (pap)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Na dzien dzisiejszy 02/11...
A na dzien dzisiejszy wyglada na to... ze Pan "Trampek" zaczyna juz doganiac i moze jeszcze przegonic ??
2016-11-02 22:10:03
Foto,
Hmm... jeszcze nie wygrala a juz "grozi" !!
2016-11-01 11:38:30
USA
Clinton- to kolejne wojny i zabijanie tysiecy ludzi na calym swiecie
2016-10-31 11:43:46
A moze to dopiero czubek "czerwonej gory lodowej"...?
Amerykanscy (tj. Socjalistyczni) Demokraci, PO-stepuja w USA PO-dobnie... jak Nasi PO-stkomunisci i inni Socjalisci w Polsce, tzn. "ukrywaja" jak najwiecej... i ile sie da...!!
2016-10-31 11:38:04
agit
Co by ryży tłuścioch nie zrobił i tak już nie wygra
2016-10-31 11:20:09
Fbi
A tam, w Polsce ludźmi nie wstrząsnął nawet Józef Bąk, więc i FBI może mieć ciężko.
2016-10-31 09:19:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny