czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Świat > Eksplozje w Stambule, liczba ofiar rośnie

Eksplozje w Stambule, liczba ofiar rośnie (akt. 1)

Eksplozje w Stambule, liczba ofiar rośnie
Data publikacji: 2016-12-11 08:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 126 183064

Bilans dwóch sobotnich ataków w Stambule wzrósł do 38 ofiar śmiertelnych i 166 osób rannych - poinformował w niedzielę szef tureckiego MSW Sulejman Soylu.

Wśród zabitych jest 30 policjantów, siedmiu cywilów i jedna niezidentyfikowana osoba. W szpitalach jest 155 osób, w 14 na oddziale intensywnej opieki medycznej - podał minister zdrowia Recep Akdag.

 Do dwóch eksplozji doszło w pobliżu stadionu Vodafone Arena, gdzie odbywał się mecz drużyn Besiktas i Buraspor.

 Policja zatrzymała dziesięć osób podejrzanych o udział w przygotowaniu i przeprowadzenie zamachów.

 Władze podejrzewają o zamachy bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

(PAP)

 

Rośnie bilans ofiar zamachów, do jakich doszło w Stambule wieczorem w sobotę. Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu podał, że zginęło 29 osób, a 166 osób odniosło rany. Do dwóch eksplozji doszło w sobotę w pobliżu stadionu Vodafone Arena, gdzie odbywał się mecz drużyn Besiktas i Bursaspor.

Wśród ofiar przeważają funkcjonariusze policji – zginęło 27 policjantów i 2 cywilów. Soylu poinformował też, że 17 rannych poddanych zostało operacji, a sześć osób znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Policja zatrzymała dziesięć osób podejrzanych o udział w przygotowaniu i przeprowadzenie zamachów. Wciąż nie wiadomo, kto stał za tymi atakami.Żadna z grup nie przyznała się jeszcze do zorganizowania zamachu.

Zamachy, do których doszło w Stambule były wymierzone zarówno w policję, jak i w ludność cywilną. Ich autorom chodziło o jak najwięcej ofiar – ocenił w sobotę wieczorem prezydent Tayyip Recep Erdogan.

- Bezpośrednim skutkiem tego ataku terrorystycznego jest to, że mamy męczenników i rannych – zaznaczył turecki prezydent w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Wicepremier Numan Kurtulmus powiedział dziennikarzom, że według pierwszych ocen zamachy były wymierzone w służby porządkowe mające przeciwdziałać wywołaniu zamieszek po meczu.

Do pierwszej z dwóch eksplozji, które dzieliło zaledwie 45 sekund doszło w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, gdzie wcześniej odbył się mecz, który wygrali gospodarze spotkania z klubu Besiktas(2:1). Doszło tam do wybuchu samochodu-pułapki. Sprawca użył zdalnie sterowanego detonatora. Samochód wybuchł w bezpośrednim sąsiedztwie autokaru, w którym znajdowali się funkcjonariusze z oddziałów specjalnych.

Druga eksplozja nastąpiła w położonym niedaleko parku Macka, gdzie zamachowiec-samobójca zdetonował na sobie ładunek. Sprawca wszedł w środek grupy policjantów, którzy tam się znajdowali.

Zdaniem niektórych komentatorów zamachy przy stadionie Vodafone Arena miały mieć pierwotnie szerszy zasięg. Telewizja NTV podała, że policja zdetonowała trzeci ładunek wybuchowy w pobliżu stadionu, który został odnaleziony już po przybyciu na miejsce wzmocnionych sił specjalnych.

Wokół dzielnicy, w której doszło do wybuchów, rozciągnięto kordon policyjny. Agencja AFP podała, że bezpośrednio po eksplozjach skierowano tam dziesiątki funkcjonariuszy uzbrojonych w karabiny maszynowe i pistolety. Wszystkie ulice i drogi dojazdowe prowadzące do stadionu są zablokowane. Nad miejscem zdarzenia krążą helikoptery.

Zgodnie z decyzją tureckiego rządu wszelkie informacje dot. sobotnich zamachów są starannie filtrowane i poddane cenzurze, aby uniknąć wybuchu paniki i bezładu, co najprawdopodobniej "mieściło się w planach terrorystów" – podaje agencja Associated Press.

Minister transportu Turcji Ahmet Arslan napisał na Twitterze, że wybuch był aktem terroru. "Ci, którzy atakują jedność i solidarność naszego społeczeństwa, nie wygrają nigdy" – zaznaczył.

Stadion Besiktas Vodafone Arena znajduje się w europejskiej części miasta niedaleko od Placu Taksim i historycznej rezydencji imperialnej Pałac Dolmabahce.

(PAP)

Fot.: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Komentarze

Co Kraj - to kolejny obyczaj,
Czyli ze... tamtejsze PO wraz z tamtejszym KOD-em oraz tamtejsze UB wraz z SB w kolejnej PO-stkomunistycznej Akcji ! Czyzby i tam pozmniejszano Emerytury do sredniej Krajowej ??
2016-12-12 23:45:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi