sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Duda z wizytą na Wyspach

Duda z wizytą na Wyspach

Duda z wizytą na Wyspach
Data publikacji: 2015-09-14 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 952 20416

Od złożenia wieńca pod Polish War Memorial, londyńskim pomnikiem ku czci polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii.

Monument wzniesiono z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association. Został odsłonięty koło bazy RAF Northolt w 1948 roku.

Andrzej Duda odwiedził, przylegający do pomnika, Polski Park Pamięci (The Polish War Memorial Remembrance Garden), który ma na celu uczczenie pamięci o polskich uczestnikach Bitwy o Wielką Brytanię. Prezydenta przywitała grupa kilkudziesięciu Polaków mieszkających w Londynie. Wielu z nich miało biało-czerwone flagi. „Andrzej Duda, nasz prezydent" - skandowali.

Andrzej Duda spotkał się także z kilkusetosobową reprezentacją młodej Polonii zamieszkującej Wyspy. We wtorek zaś uda się do Lancaster House, by odwiedzić polskich weteranów II wojny światowej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Weźmie też udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem m.in. premiera Davida Camerona i księcia Edwarda, najmłodszego z czworga dzieci panującej królowej Elżbiety II. Ponadto Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.

***

Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku między brytyjskim RAF i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe (300 i 301) oraz dwa myśliwskie (302 i 303) i 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach. (pap)

 

Na zdjęciu: Polski prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Polish War Memorial - pomnikiem w Londynie wzniesionym, by uczcić pamięć polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Turystka,
A PO-dobno PO-droze ksztalca...! !
2015-09-15 09:22:36
Turysta,
Rocznica rocznica to fakt ! Ale mnie zaczyna zastanawiac... czy Pan Prezydent wyrobi sie ze swoich "napietych" Polskich Obowiazkow w Polsce...tyle podrozujac ??
2015-09-15 00:34:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi