sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Duda w Niemczech (akt.)

Duda w Niemczech (akt.)

Duda w Niemczech (akt.)
Data publikacji: 2015-09-22 19:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 1718 22829

Solidarność, wolność, przestrzeganie prawa warunkują sprawne działanie UE - mówił prezydent Andrzej Duda w Erfurcie na spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos. Solidarność to równe traktowanie bez narzucania siłowo zdania przez silniejszych – zaznaczył.

Podczas kończącej XI spotkanie prezydentów państw grupy Arraiolos konferencji prezydenci Polski, Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Portugalii, Słowenii, Włoch, Malty, Bułgarii i Estonii mówili we wtorek o kryzysie imigracyjnym. Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że w dyskusjach o spójności europejskiej oraz o edukacji i integracji przyjęto podejście długofalowe. Jak mówił, prezydenci państw grupy Arraiolos rozmawiali o wartościach, które dla Europy są najważniejsze.

- To solidarność europejska, wolność, jedność, przestrzeganie prawa, bo to są te elementy, które warunkują sprawne i dobre działanie wspólnoty - podkreślił. Zauważył, że mówiąc o problemie migracji, należy również mówić o dobrze funkcjonującym, przygotowanym i konsekwentnie realizowanym prawie azylowym. Jego zdaniem istotne jest również "włączenie się Unii Europejskiej w to, aby przeciwdziałać zjawisku emigracji poza UE".

- To znaczy tam, skąd pochodzą ci, którzy dzisiaj do Unii Europejskiej przybywają, czy to jako uchodźcy, czy to jako także emigranci ekonomiczni - zaznaczył.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck, który był gospodarzem spotkania, mówił, że prezydenci zgodzili się co do konieczności uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie uchodźców w ramach UE. Podkreślał także wagę edukacji w tworzeniu spójności europejskiej, m.in. w kontekście imigrantów przybywających do Europy. Prezydenci grupy Arraiolos podkreślali konieczność podejmowania długofalowych, wspólnych działań dotyczących polityki migracyjnej. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Niemczech. Weźmie udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos (Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier i Włoch) w Erfurcie oraz Eisenach. Przywódcy mają rozmawiać o europejskiej spójności i edukacji. Pojawi się także temat kryzysu migracyjnego w Europie.

Poza sesjami plenarnymi planowane są dwustronne spotkania Andrzeja Dudy z prezydentami Słowenii, Finlandii, Włoch i Łotwy. We wtorek w Erfurcie w ratuszu odbędzie druga sesja plenarna pt. "Edukacja". Tego dnia przewidziano też konferencję prasową prezydentów. (pap)

Na zdjęciu: Prezydentowi w trakcie wizyty w Niemczech towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

jak?
- To solidarność europejska, wolność, jedność, przestrzeganie prawa, bo to są te elementy, które warunkują sprawne i dobre działanie wspólnoty - podkreślił. Zauważył, że mówiąc o problemie migracji, należy również mówić o dobrze funkcjonującym, przygotowanym i konsekwentnie realizowanym prawie azylowym. Jego zdaniem istotne jest również "włączenie się Unii Europejskiej w to, aby przeciwdziałać zjawisku emigracji poza UE". ...niech on sie zajmie, zeby nasi nie emigrowali! No i chyba nie wie Jak wdzieczni byli Polacy w latach 80tych, ze kraje zachodnie przyjmowali " uchodzcow" z Polski. Jestem jedna z tych ...
2015-09-22 18:03:16
Olka
100 milionów islamczyków ma przyjechac do Europy aby żyć na koszt podatników, darmowy kwaterrunek, darmowa wyżerka, darmowe odzienie, darmowa słuzba zdrowia NFZ bez wymagań podjęcia pracy zarobkowej. To początek III wojny światowej sponsorowanej przez usa podobnie jak II WŚ wall street ufundowało dojście Hitlera do władzy i rabunek polskich ziem. Teraz legalna grabież polskiego podatnika przez skarb państwa dla islamczyków młodych pasożytów roszczeniowców dzieki TUSK< KOPACZ i PO PSL
2015-09-22 16:58:34
lolek
Piękna para! W końcu można czuć dumę z Prezydenta RP i Pierwszej Damy. Lemingom pozostaje dziecinne przekręcanie nazwiska.
2015-09-22 13:41:04
Edmund
Będa przywódcy kilku państw to Duda za jednym podejściem bedzie mógł sie im poskarżyć na "tą niedobrą Polskę".Zrozumiałym jest że jego przy tworzeniu tej Polski w ogóle nie było.
2015-09-22 06:22:47
L'Osservatore Romano
Czy zna ktoś trasę pielgrzymkową " dudusiów " ?
2015-09-22 05:41:29
Polski Chrzescijanin,
Oby tylko nie dogadali sie...o "wcisnieciu" Polsce jeszcze wiekszej ilosci IS-lamskich Afrykanczykow ??
2015-09-21 22:52:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi