czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej (akt. 1)

Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej
Data publikacji: 2017-03-09 17:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1849 221426

Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek (9 marca) Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel.

"Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał Bettel na Twitterze. Sam Tusk napisał zaś: "Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!".

Na szczycie UE Polska zwróciła się o odłożenie decyzji w sprawie wyboru szefa RE na późniejszy termin, ale wniosek ten nie uzyskał poparcia. Tylko polski rząd sprzeciwiał się reelekcji Tuska na to stanowisko.

- Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu - powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.

Przed szczytem premier Beata Szydło, powtarzała, że "nie ma zgody na to, by przewodniczącym została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi". Według niej przedłużenie Tuskowi mandatu wbrew stanowisku polskiego rządu pozostaje w sprzeczności z międzyrządowym charakterem prac Rady. Oficjalnym kandydatem Polski był Jacek Saryusz-Wolski, którego nie zaproszono na szczyt. Ponadto polskie władze podkreślały, że procedura wyboru przewodniczącego RE jest nietransparentna. Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się, że jeszcze w tym roku przeprowadzą dyskusję na temat sposobu przeprowadzania nominacji na stanowiska unijne i zajmą się równowagą w nominacjach.

(pap)

Fot. EPA/JULIEN WARNAND

Komentarze

Adams
Aaa ale mam zwałe z kaczki na lotnisku hahahaha teraz do Beatki z kwiatami chyba kot mi się znudził
2017-03-12 10:49:13
Odp. do: @ Po-PO-mylona...
No to wtedy zwroce sie o dodatkowa PO-moc, czyli o bez-zwrotna PO-zyczke... do Pana Donalda, ktory tak dobrze od 2,5 roku teraz zarabia ! A o wiecej "detali"... patrz na www.niezalezna.pl
2017-03-12 00:29:27
@Po-PO-mylona
Dalej wszędzie pisz z dużych PO - to ci niedługo rentę zabiorą. Zobaczysz jak do mopru będziesz zaiwaniać.
2017-03-11 08:31:18
Chyba, ze to sie "wytnie"...
Za czasow PO... mielismy w Polsce 8 lat Miliardowych AFFFER ! A ciekawe ile PO-dobnych Afffer "wyjdzie na jaw"... PO ostatnich 5-iu Unijnych latach, tj. od konca roku 2015-go liczac...??
2017-03-11 00:43:56
Beata
27 kolesi przy kawie i ciasteczkach coś tam sobie pogadało i i kogoś wybrało, a ja i tak konkluzji z Rady Europejskiej nie opublikuję!
2017-03-11 00:24:51
filo
Do roboty smarkacze ...rozpolitykowali się pampersy :-) Lekcje odrobiłeś ?
2017-03-10 20:46:04
....
PiS pierdo..ął w Brukseli baranka w mur i jeszcze długo będzie się mu czkawką odbijać.
2017-03-10 20:20:42
Do "do @opinia"
Skoro wszyscy, oprócz Polski, byli "za" Donaldem Tuskiem, to jak się ktoś mógł wstrzymać? 27 "za", 1 "przeciw", to daje 28 na 28. Było jakieś 29 państwo, które się wstrzymało, czy co? San Escobar policzyłeś? To państwo nie tylko nie jest w Unii, ale w ogóle go nie ma. Nie musisz wierzyć we wszystko, co mówi PiS.
2017-03-10 19:45:53
do unita
Wasz nie, bo Ruscie nie powinny się mieszać do spraw Polski
2017-03-10 15:16:36
Do ojej
TAK TAK ! PiS robi wszystko dla dobra Polski !
2017-03-10 14:04:34
do @opinia
skąd wiesz że nikt się nie wstrzymał skoro o to nikt nie pytał może najpierw sprawdź jak przebiegał tak zwany "wybór"
2017-03-10 13:55:38
ojej
przeżyliśmy Niemca i Ruska ... przeżyjemy i Tuska ! po co ta rozpacz ... przecież on nic dla Polski nie zrobił i nie zrobi !
2017-03-10 13:53:08
Poczekamy
Poczekamy na "WIELKIE" sukcesy PiS-u bez Uni Europejskiej!
2017-03-10 13:39:10
Do do @do @Wilk
Porozmawiaj z lekarzem. Stany lękowe się teraz leczy. A w sprawie wiedzy ekonomicznej, to musisz jeszcze kilka lekcji u Ruchardo wziąć, wtedy dopiero będziesz gut.
2017-03-10 12:42:17
BRAWO PANI BEATO - do odwaznych Swiat nalezy... i tak trzymac ! ! !
Do PO-nizszych Komuszkow i PO-stkomunszkow... smieje sie TEN, kto smieje sie OSTATNI ! W latach 1980-1989 Polska tez wbyla SAMA w WALCE z Komuna i CO......!!!
2017-03-10 12:37:51
ciekawy
Do "SUKCES" A jakie sukcesy miał Tusk jak był premierem, że jego koalicja przegrała wybory parlamentarne i prezydenckie jednocześnie? I czy taki sukces przyniesie Europejskiej Partii Ludowej, której interesy teraz reprezentuje?
2017-03-10 12:23:26
Naivnych nie sieja, gdyz sami sie juz PO-rodzili...
"GRATULACJE" dla 26 Panstw UE, PO-pierajacych w dalszym ciagu... tj. roku juz 2017-ym - tak Niemiecki, Francuski, Grecki... jak i Polski PO-stkomunizm ! Podobno tylko W. Brytania sie wstrzymala od glosu ! Reasumujac: PRAWDZIWYCH PRZYJACIOL... poznaje sie dopiero w "takich czy innych" Sytuacjach !!
2017-03-10 12:21:53
do @do @Wilk
tak, tak pralki i lodówki dla ludu jak za Gierka, tylko zapomniałeś że w ciągłym strachu i terrorze, a to właśnie składa się na jakość życia
2017-03-10 12:19:21
filo
A wy nie musicie chodzić do szkoły? Zamiast pisania tu swoich durnych myśli, odrób lekcję i wynieś śmieci !
2017-03-10 12:13:57
marcin
To to Putin zły - odetnie kasę reżimowi Kaczyńskiego
2017-03-10 11:29:14
SOCHA
TUSK TO WIE GDZIE KASA I TO TEN TYP DOBRY I TAK CHŁOPIE TRZYMAJ BO ŻYCIE MA OKRES
2017-03-10 11:25:12
dd
Dziadek w Wehrmachcie wnuczek w Berlinie
2017-03-10 11:19:57
Erd
Erdogan a nie Merkel przyjacielem Polski ....chyba nie?
2017-03-10 11:06:47
SUKCES
Do "ciekawego" a te "SUKCESY" PiS-u to gdzie ???
2017-03-10 10:42:18
ciekawy
Słyszeliście o jakichś sukcesach Tuska? Pytam z ciekawości bo na razie to Tusk przewodził radzie tak skutecznie, że wyszła z Unii Wielka Brytania.
2017-03-10 10:27:51
@do @Wilk
"Nie wspominam już że w ciągu półtora roku rządów PISu pogorszyła się znacząco jakość życia w Polsce bo to widać gołym okiem." Rzeczywiście widać to gołym okiem - wzrost sprzedaży w sklepach o ponad 11%, zatłoczone kurorty podczas wakacji, na ulicach przybyło masę nowych aut itd, spadek ubóstwa wśród dzieci prawie o 90%! Widać że jakość życia za PIS się znacząco "pogarsza" - he he he!!
2017-03-10 10:07:11
SMUTEK
Radość i smutek , Radość to brawo Tusk , Smutek to arogancja i buta władzy - a ten ostatni spot o Tusku to już szczyt na wzór najochydniejszych komunistycznych praktyk - totalny brak słów ,... ale teraz rzeczywistość Rząd ma teraz załatwić nowe fundusze dla naszego regionu , w tym m.in tunel Świnoujście , 12,50 m port szczeciński , żegluga śródlądowa (po ratyfikacji AGN) - to jakieś 5-6 MLD EUR relokacji funduszy do "załatwienia w Unii" - i co mi po wyniku 27:1 ... i gdzie tu interes polski ??? SMUTNY dzień
2017-03-10 10:02:17
Co zostanie
Co zostanie dobrego dla Polski ? Europa nie ,Niemcy nie ,Rosja nie, a USA oni tak bardzo nas docenili bo Polacy musza miec wizy jak obywatele Somalii czy Libii.
2017-03-10 09:58:01
do @do @Wilk
Przemysł stoczniowy rozwalił PIS w latcha 2005-2006 nie zgadzając się na sprzedaż udziałów w stoczniach zagranicznym podmiotom co było jedynym ratunkiem, co do armii nie mamy śmigłowców, flota w kompletnej rozsypce, pion dowódczy nie istnieje. SKOKi to afera wyłącznie PiSu, a głównie Biereckiego, a bankrutował nie tylko pisowski SKOK Wołomin, a także SKOK Wielkopolski, SKOK Arka, SKOK Skarbiec, Jowisz i Kujawiak - tam wszędzie pieniądze wyprowadził PIS. Co do Telegrafu i FOZZ to Kaczyński rąbnął Polskę na kilkadziesiąt milionów złotych. PO faktycznie podczas swoich 8 letnich rządów podwoiło zadłużenie Polski, ale za to PIS w ciągu półtora roku to zadłużenie jeszcze potroiło. Wzrost PKB na koniec rządów PO wynosił 3,9 %, po roku rządów PISu wzrost PKP spadł aż do 2,8 %, a nasza gospodarka stacza się ku przepaści. Nie wspominam już że w ciągu półtora roku rządów PISu pogorszyła się znacząco jakość życia w Polsce bo to widać gołym okiem. Nie mamy też już żadnych sojuzników za granicą, poza władzami San Escobar.
2017-03-10 09:52:03
gregor102
Piszecie, że PiS jest "pro ruski", to polecam przeczytać książkę Wojciecha Sumlińskiego pt."Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego", jak sprzedał np. TP S.A. Francuzom, którzy zarządzanie najważniejszymi obiektami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Polski na wypadek wojny w kwestii łączności powierzyli ruskim, w skrócie ruskie mają nas "w garści"... Dowiecie się kto jest "pro ruski"!! A co do Tuska, to wybrany został przez "pseudo demokratyczny wybór", wybór z nadania, jak dawniej w Polsce za komuny bywało... Makrela powiedziała, że ma wygrać, to wygrał, jak PZPR... ruskie mówili, ze mają wygrać, to "wygrywali", to samo "bagno". Czas na zmiany w strukturach UE! Polski Rząd tego dokona! Gratulacje dla Rządu Pani Beaty Szydło, za nieugiętość przed Makrelą, Junkersem i innymi. Wstydził bym się na miejscu orbana, ale orban to nie całe Węgry, a tylko "bidny mały orban", który już sam się chyba pogubił...
2017-03-10 09:28:57
@do @Wilk
Przemysł stoczniowy rozwalił w Polsce pan Tusk zaraz potem dostał od Niemców wysokie odznaczenie, autostrady PO tak budowało że jak podaje magazyn Forbes podczas budowy gdzieś im się zapodziało 20 mld zł i przy okazji rozwalili 300 polskich firm budowlanych, co do armii to tyle szkód ile spowodował rząd PO-PSL to wszystkie rządy po 1989 roku razem wzięte nie spowodowały, co do gospodarki to nawet Unia przyznaje że się ona dobrze rozwija pod obecnymi rządami, co do Skoków to głównie chodzi tu o Skok Wołomin który jest dziełem WSI, afera FOZZ to też dzieło WSI, ogólnie to PO podwoiło zadłużenie Polski,wyprzedało za bezcen przemysł, wyprodukowało 3 mln bezrobotnych i dobrym przykładem rządów tej partii jest reprywatyzacja w Warszawie - złodziejstwo, korupcja, mafijne układy, morderstwa itd!!
2017-03-10 08:55:58
filo
Ale dzieciaki się rozgadały, a co jedno to "mondrzejsze" i wie co dla Polski dobre. Posprzątaj w domu wałkoniu - a nie przy kompie fierdoły klepiesz !
2017-03-10 08:48:37
@opinia
NIKT w Europie nie poparł pisiorów, ani jeden kraj. NIKT się nawet nie wstrzymał. Oczywiście wszystkie kraje poza pislandią,to pachołki Niemiec, tak? Ciekawie PiS buduje dyplomację. Obrażając wszystkie kraje Europy i ich mieszkańców. Głosowali tam ludzie wybrani przez suwerena. A polski rząd mówi tym wszystkim ludziom w Europie: "jesteście pachołkami". Brawo. Już niedługo jedynie San Escobar będzie z nami rozmawiał.
2017-03-10 08:35:38
z sieci bo dobre
Klęska Polski, klęska Polaków. Teraz powinna nastąpić dymisja Pana Waszczykowskiego. Co najmniej. Co to głosowanie oznacza dla Polski? Koniec polityki Międzymorza, koniec grupy wyszehradzkiej. Lewactwo i zboki różnej maści pieją z zachwytu. Dalej konieczność przyjęcia uchodźców lub zapłacenia wysokich kar. Przy okazji kilka bomb w Warszawie wybuchnie, kozy przestana być bezpieczne ale za to feministki będą miały branie. No i ta zapowiedziana wczoraj przez Rudego krucjata przeciwko Polsce. Rudy na białym koniu poprowadzi lewaków na Polaków. Smutny dzień. Koniec PiS-u i Niemcy piejący z zachwytu.
2017-03-10 08:26:21
do @Wilk
Przemysł stoczniowy w Polsce to wysadził PIS w latach 2005-2006, autostrady może były drogie, ale PIS nie buduje w ogóle ŻADNYCH dróg szybkiego ruchu, zamyka za to teraz kolejne kopalnie na Śląsku, zniszczył Polską armię, wywołał zamieszanie w oświacie i przede wszystkim znacząco osłabił polską gospodarkę. PIS zamieszany był w Aferę ze SKOKami i od odpowiedzialności karnej uratowały ich tylko wygrane wybory Przypominam również że Kaczyński w przeszłości był uczestnikiem wielu gigantycznych afer gospodarczych (FOZZ, Art-B., Telegraf)
2017-03-10 08:24:35
pytam
I jak teraz Kaczyński wytłumaczy się swojemu mocodawcy Putinowi ?
2017-03-10 08:06:53
Po zmianie ulic zmiana hymnu. TUSK-hymen.
Radośnie zaśpiewajmy, przecież to nasi przyjaciele a hymn jest legalny. Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt, Wenn es stets zu Schutz und Trutze brüderlich zusammenhält Von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an den Belt. Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt! Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na świecie, Jeśli zawsze dla obrony Po bratersku są złączone Od Mozy aż po Niemen Od Adygi aż po Bełt Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na świecie!
2017-03-10 08:00:27
opinia
Polityka w Unii to polityka frakcyjna a w poszczególnych frakcjach rządzą Niemcy - dlatego Victor Orban który należy do EPP głosował też na Tuska który jest z EPP! Niemcy jakby chciały to mogły by przeforsować kandydaturę nawet Jasia Fasoli i też wszyscy by byli za! Teraz Kuriery Szczecińskie, Gazety Wyborcze, Polsat i TVNy mają radochę że wybrano tego sprzedawczyka Tuska! Czy Polska koniecznie musi być w tej niemieckiej Unii którą Margaret Thatcher określała jako narzędzie do budowy IV Rzeszy Niemieckiej i miała rację!
2017-03-10 07:51:43
Gratulacje dla Pana Donalda Tuska
Mimo prób sabotażu ze strony zdrajców z własnego kraju, dał radę. Brawo !
2017-03-10 07:32:51
Brawo Polska!
Polska wygrała 27:1. Wreszcie jakiś powód do zadowolenia.
2017-03-10 07:09:32
UłEee
Tyle do gadania, co Żyd za okupacji. Widać, że niepodzielnie nadal rządzi ten sam kraj.
2017-03-10 07:03:29
Do @WILK
Nawet jeśli by tak było (jedzie mi tu czołg?), to byłby pikuś w porównaniu ze stopniem zniszczenia kraju, nepotyzmem, okradaniem Polaków i ośmieszaniem Polski, jakie funduje nam PiS.
2017-03-10 06:35:39
@WILK
Ten POlak wysadził w powietrze przemysł stoczniowy w Polsce, uwalił górnictwo, podpisał kontrakt gazowy tak niekorzystny, że aż Komisja Europejska musiała interweniować, budował najdroższe autostrady w Europie, pozwalał złodziejom okradać budżet państwa i Amber Goldowanie na obywatelach, obiecywał, że nigdzie z Polski do Brukseli się nie ruszy, bo na miejscu jest wiele obowiązków... i co mam takiego POlaka kochać, bo Polak?
2017-03-10 00:48:17
"Jednomyslnosci"... ale tylko 27 Panstw UE ?
PO-nownie wybrany, przy "zalamaniu sie"... Zasad i Prawa Unijnego !!
2017-03-09 23:22:43
Brawo Donald
Tylko wracaj za 2,5 roku do Polski i bierz teke premiera. Będzie dużo sprzątania po pisowskich nieudacznikach
2017-03-09 23:07:57
wert
Oczekuję teraz dymisji Premier Szydło, za zdradę polskiej racji stanu. Zobaczymy czy babsztyl ma choć odrobinę honoru.
2017-03-09 22:52:53
Chwilowo PO-moglo...
Ale najczesciej bywa tak, ze przed kazda ostateczna "s......a" stan i "PO-litycznego Pacjenta" moze sie rowniez na krotko "PO-prawic" ??
2017-03-09 22:43:32
27 do 1
Cóż za upokarzajaaca porażka sługusów putinowskiej Rosji
2017-03-09 22:43:21
haha
Żałosny skowyt pokonanych pisiorów bezcenny. Muzyka dla moich uszu.
2017-03-09 22:38:21
no i super
Teraz jeszcze trzeba odsunąć od władz w Polsce marionetkowy rząd z nadania Putina i powróci normalność
2017-03-09 22:24:35
Polska zwyciężyła
A zdrajcy Polski ponieśli klęskę
2017-03-09 22:20:17
WILK
Polak Polakowi wilkiem, czy w tym nie ma prawdy ?
2017-03-09 22:10:08
Kabaret
Polityka PiS-u w Europie to.......KABARET......a Polska to chyba nie tylko nacjonalizm
2017-03-09 22:07:51
Krzysiek z G.
WOLNOŚĆ SŁOWA -co mnie obchodzi , kto jest oborowym w kołchozie ?
2017-03-09 22:05:20
prawda
Tusk jest po prostu "patriotą" niemieckim. Szkoda tylko, ze na tak długo nabrał naiwnych PO-laków. Dzięki niemu i przez wielu PO-laków Polska została prawie totalnie rozpiep..ona.
2017-03-09 21:40:16
Hans
Gratulacje dla Niemców. Łatwy w hodowli.
2017-03-09 21:18:20
Rafał N.
A teraz małolaty pohałasują na forum. Podrą ryjki - jakby im się mleczniaki wyrzynały.
2017-03-09 21:14:49
pecemek
Przeżyliśmy Ruska przeżyjemy i Pinokia Tuska. Ktory kraj za 2-giej kadencji tego pajaca zdecyduje się na ...EXIT.
2017-03-09 21:05:04
pis stop
teraz tylko przyśpieszone wybory i koniec dyktatury czarnych,łamania praw demokracji i blokowania przyjmowania uchodźców !
2017-03-09 21:04:19
Kosmaty
Tusk promuje bandę złodzieji i agentów.
2017-03-09 21:04:15
wspaniała wiadomość
Pierwsza Wielka porażka zdrajców Polski z pisu
2017-03-09 20:56:04
Jarun
Merkel pokazał Kaczyńskiemu kto rządzi w Europie Zachodniej. Zresztą i tak najważniejsze decyzje podejmuje Angela.
2017-03-09 20:54:47
TUSK
Tusk to jest Europa a Polska chce Europy czy nie ???
2017-03-09 20:51:59
BRAWO
GRARUTACJE DLA TUSKA, BRAWO
2017-03-09 20:10:35
Koalicja
Dla PiS-u to chyba lepiej z Putinem ale dla Polski lepiej w Europie
2017-03-09 20:07:56
Jakób
"Habemus Presidentum" versus "habemum PiSum": finis coronat opus.
2017-03-09 19:00:23
unita
To problem Łunii, a nie nasz.
2017-03-09 18:59:19
Brudzio
A prezes wysłał gratulacje?
2017-03-09 18:35:05
Benek
Cała Europa przeciwko PiS-owi. Bez wyjątku. Nie ma wyjścia, musimy opuścić unię.
2017-03-09 17:32:22