piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Demontaż radzieckich pomników

Demontaż radzieckich pomników

Data publikacji: 2015-09-17 22:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 785 21280

W Mołdawii rozpoczął się demontaż pomników armii radzieckiej. Na polecenie ministra obrony usunięto z postumentu w jednostce wojskowej w Kiszyniowie czołg T-34, który uczestniczył w wyzwalaniu republiki od hitlerowców przez radzieckich żołnierzy. "Nie możemy wychowywać żołnierzy na takich symbolach" - powiedział mołdawski minister obrony Anatol Salaru.

Jak podkreślił "obecnie Republika Mołdawii hołduje innym wartościom, a miejscem dla takich pomników jest muzeum". Opowiedział się za demontażem jeszcze pięciu czołgów, które stoją w miastach Mołdawii jako pomniki radzieckich żołnierzy, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

Usunięty z postumentu czołg T-34 ma zostać przekazany do tworzonego w Mołdawii "muzeum sowieckiej okupacji" - pisze rosyjska agencja TASS. Zaznacza, że inicjatorką utworzenia takiego muzeum jest Partia Liberalna (PL), której wiceprzewodniczącym jest Anatol Salaru.

- Tam jest miejsce wszystkich pomników epoki radzieckiej. Niech ci, którzy odczuwają nostalgię za Związkiem Radzieckim, tam składają kwiaty (...). Obecnie mamy inne państwo. Musimy wychowywać młode pokolenie na innych wartościach - powiedział.

***

Mołdawia stała się niepodległym państwem w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Wcześniej wchodziła w skład ZSRR jako Mołdawska SRR. Władze radzieckie utworzyły tę republikę po roku 1940, kiedy to ZSRR wykorzystując podpisany rok wcześniej z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach terytoriów: Besarabii i północnej Bukowiny. (pap)

Komentarze

W wyniku tamtej...Afrykanskiej IS-lamizacji,
Do - W wyniku tej...! To nie Moldawianie maja PO-trzebe szturmowania granic Wegier, tylko robi to "sprytnie zorganizowany" w Polnocnej Afryce IS-lam, by jak najszybciej "zalac" cala PO-zostala Europe ! !
2015-09-20 09:36:53
Obalać takie pominki
za Komuny, byłoby męstwem, dziś...tchórzliwym serwilizmem.
2015-09-18 14:52:27
W wyniku tej
"niepodległości" dziś Mołdawianie szturmują granice Węgier w drodze do Niemiec...
2015-09-18 13:27:58
Dla mlodych...,
Lepiej bedzie... PO-zostale Czolgi zezlomowac i przetopiony metal, przeznaczyc np. na budowe nowych mieszkan dla mlodych w Moldawi ! !
2015-09-18 10:22:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi