środa, 21 marca 2018.
Strona główna > Świat > Demontaż radzieckich pomników

Demontaż radzieckich pomników

Data publikacji: 2015-09-17 22:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 916 21280

W Mołdawii rozpoczął się demontaż pomników armii radzieckiej. Na polecenie ministra obrony usunięto z postumentu w jednostce wojskowej w Kiszyniowie czołg T-34, który uczestniczył w wyzwalaniu republiki od hitlerowców przez radzieckich żołnierzy. "Nie możemy wychowywać żołnierzy na takich symbolach" - powiedział mołdawski minister obrony Anatol Salaru.

Jak podkreślił "obecnie Republika Mołdawii hołduje innym wartościom, a miejscem dla takich pomników jest muzeum". Opowiedział się za demontażem jeszcze pięciu czołgów, które stoją w miastach Mołdawii jako pomniki radzieckich żołnierzy, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

Usunięty z postumentu czołg T-34 ma zostać przekazany do tworzonego w Mołdawii "muzeum sowieckiej okupacji" - pisze rosyjska agencja TASS. Zaznacza, że inicjatorką utworzenia takiego muzeum jest Partia Liberalna (PL), której wiceprzewodniczącym jest Anatol Salaru.

- Tam jest miejsce wszystkich pomników epoki radzieckiej. Niech ci, którzy odczuwają nostalgię za Związkiem Radzieckim, tam składają kwiaty (...). Obecnie mamy inne państwo. Musimy wychowywać młode pokolenie na innych wartościach - powiedział.

***

Mołdawia stała się niepodległym państwem w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Wcześniej wchodziła w skład ZSRR jako Mołdawska SRR. Władze radzieckie utworzyły tę republikę po roku 1940, kiedy to ZSRR wykorzystując podpisany rok wcześniej z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach terytoriów: Besarabii i północnej Bukowiny. (pap)

Komentarze

W wyniku tamtej...Afrykanskiej IS-lamizacji,
Do - W wyniku tej...! To nie Moldawianie maja PO-trzebe szturmowania granic Wegier, tylko robi to "sprytnie zorganizowany" w Polnocnej Afryce IS-lam, by jak najszybciej "zalac" cala PO-zostala Europe ! !
2015-09-20 09:36:53
Obalać takie pominki
za Komuny, byłoby męstwem, dziś...tchórzliwym serwilizmem.
2015-09-18 14:52:27
W wyniku tej
"niepodległości" dziś Mołdawianie szturmują granice Węgier w drodze do Niemiec...
2015-09-18 13:27:58
Dla mlodych...,
Lepiej bedzie... PO-zostale Czolgi zezlomowac i przetopiony metal, przeznaczyc np. na budowe nowych mieszkan dla mlodych w Moldawi ! !
2015-09-18 10:22:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy