sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Co wolno saudyjskim kobietom?

Co wolno saudyjskim kobietom?

Co wolno saudyjskim kobietom?
Data publikacji: 2016-02-22 14:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1433 120924

Kobieta w Arabii Saudyjskiej może już sama wynająć pokój hotelowy i samodzielnie w nim zamieszkać bez pozwolenia i towarzystwa męskiego członka rodziny, co w tym ultrakonserwatywnym muzułmańskim kraju pozwoli im na większą swobodę ruchów.

Mimo sprzeciwu najbardziej zachowawczych środowisk w tym królestwie, saudyjski Urząd ds. Turystyki i Zabytków zatwierdził zarządzenie, które pozwala kobiecie spędzić samotnie noc w hotelu. Dotąd Saudyjki obowiązywał kategoryczny zakaz poruszania się poza domem bez męskiej opieki. Zarządzenie pozwoli im w praktyce na odbywanie w kraju samodzielnych podróży.

Saudyjska przedsiębiorczyni Afnan al Omar w rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Kieruję swoim własnym przedsiębiorstwem i często muszę podróżować po Królestwie Saudyjskim, co dotychczas było związane z wieloma problemami i upokorzeniami”. Dotąd Saudyjka mogła podróżować i zatrzymywać się w hotelach na całym świecie, tylko nie we własnym kraju.

– Nie masz prawa mieszkać w hotelu bez opiekuna – odpowiadała recepcja hotelowa kobietom. Tym opiekunem mógł być męski członek rodziny – ojciec, brat, mąż i nawet pełnoletni syn. Dochodziło do tragikomicznych sytuacji takich, jak ta, gdy pewna saudyjska mama przybyła do Rijadu, aby pokazać córkom stolicę królestwa, musiała spędzić z nimi noc w taksówce, ponieważ wszystkie hotele odmówiły im noclegu.

Przedstawiciele najbardziej konserwatywnych kół Arabii Saudyjskiej ostro krytykują na Twitterze i w innych sieciach społecznościach liberalizację przepisów hotelowych. Na przykład szejk Ahmad al Gamdi, imam meczetu w stolicy Arabii Saudyjskiej, wyraził obawę, że kobiety będą nadużywały przyznanego im prawa samodzielnego noclegu w hotelach. (pap)

 

Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Komentarze

Multikulti
I taką kulturę co niektórzy chcieli by przeszczepić do Polski - NIGDY!
2016-02-24 16:54:18
Dżender.
Pięknie, widać, że polskie feministki zadziałały i dopięły swego. Jeszcze tylko ubiór, prowadzenie samochodu i będzie ok.
2016-02-23 10:30:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi