piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Bunt Katalonii

Bunt Katalonii

Bunt Katalonii
Data publikacji: 2017-10-01 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 19:13
Wywietleń: 672 294645

Ponad 760 osób zostało rannych w Katalonii podczas niepokojów, które wybuchły w związku z odbywającym się tam w niedzielę referendum niepodległościowym - powiadomiła burmistrz Barcelony Ada Colau. Od policji zażądała natychmiastowego przerwania działań wymierzonych w "bezbronną ludność". Rząd w Madrycie uznaje referendum za nielegalne

Barcelona jest stolicą Katalonii, autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Władze centralne w Madrycie uważają niedzielny plebiscyt za nielegalny.

Policja w Barcelonie i innych miastach Katalonii użyła pałek i gumowych kul do rozpędzenia tłumów. Na nagraniach wideo widać, jak funkcjonariusze biją ludzi, gdy ci próbują nie dopuścić do konfiskowania przez policję urn i kart do głosowania.

Tymczasem hiszpańskie MSW podało, że do godziny 17 policja zamknęła 92 lokale do głosowania w całej Katalonii. W starciach wyborców z policją rannych zostało 12 funkcjonariuszy, w tym dziewięciu policjantów i trzech członków Gwardii Cywilnej - sprecyzował resort. Trzy osoby zostały aresztowane, w tym młoda dziewczyna, za nieposłuszeństwo i atak w trakcie odbywającego się plebiscytu.

Hiszpański rząd odpowie przed międzynarodowymi sądami za przemoc policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii - zapowiedział rzecznik regionalnego rządu Katalonii Jordi Turull.

Rzecznik sądzi, że w niedzielę w nocy zliczone zostaną miliony głosów. Zastrzegł, że nie wie, kiedy zakończy się liczenie kart do głosowania.

Według wydawanej w Barcelonie gazety “La Vanguardia” przynajmniej pod dwoma lokalami wyborczymi doszło w czasie plebiscytu do konfrontacji pomiędzy katalońską policją, tzw. Mossos d'Esquadra, a skierowanymi tu przez rząd z Madrytu funkcjonariuszami Gwardii Cywilnej.

(PAP)

Fot. EPA

Komentarze

Smys do głupka.
Wcześniej nie nawoływałem, bo cie debilu nie lubię :-)))
2017-10-02 16:30:14
Do... Smys-a
A dlaczego wczesniej nie spiewales i nie nawolywales... a PO co nam mos kawka ?
2017-10-02 12:06:59
Smys
A miało być tak pięknie. Wszyscy w Europie mieliśmy wziąć się za rączki i śpiewać "Odę do radości", a potem rzucić się na szyję i w serdecznym uścisku, ze łzami powtarzać: bracie Europejczyku wybacz mi, jako i ja tobie wybaczyłem. Dziecinne rozumowanie, że papu i macie sucho - to będzie miłość. A może my byśmy się odłączyli...po co nam warszawka?
2017-10-02 09:18:46
kabaret
Z sieci: "W związku z sytuacją w Hiszpanii, Komisja Europejska zwoła nadzwyczajne posiedzenie ws. Polski."
2017-10-01 20:44:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi