czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Bunt Katalonii

Bunt Katalonii

Bunt Katalonii
Data publikacji: 2017-10-01 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 19:13
Wywietleń: 917 294645

Ponad 760 osób zostało rannych w Katalonii podczas niepokojów, które wybuchły w związku z odbywającym się tam w niedzielę referendum niepodległościowym - powiadomiła burmistrz Barcelony Ada Colau. Od policji zażądała natychmiastowego przerwania działań wymierzonych w "bezbronną ludność". Rząd w Madrycie uznaje referendum za nielegalne

Barcelona jest stolicą Katalonii, autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Władze centralne w Madrycie uważają niedzielny plebiscyt za nielegalny.

Policja w Barcelonie i innych miastach Katalonii użyła pałek i gumowych kul do rozpędzenia tłumów. Na nagraniach wideo widać, jak funkcjonariusze biją ludzi, gdy ci próbują nie dopuścić do konfiskowania przez policję urn i kart do głosowania.

Tymczasem hiszpańskie MSW podało, że do godziny 17 policja zamknęła 92 lokale do głosowania w całej Katalonii. W starciach wyborców z policją rannych zostało 12 funkcjonariuszy, w tym dziewięciu policjantów i trzech członków Gwardii Cywilnej - sprecyzował resort. Trzy osoby zostały aresztowane, w tym młoda dziewczyna, za nieposłuszeństwo i atak w trakcie odbywającego się plebiscytu.

Hiszpański rząd odpowie przed międzynarodowymi sądami za przemoc policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii - zapowiedział rzecznik regionalnego rządu Katalonii Jordi Turull.

Rzecznik sądzi, że w niedzielę w nocy zliczone zostaną miliony głosów. Zastrzegł, że nie wie, kiedy zakończy się liczenie kart do głosowania.

Według wydawanej w Barcelonie gazety “La Vanguardia” przynajmniej pod dwoma lokalami wyborczymi doszło w czasie plebiscytu do konfrontacji pomiędzy katalońską policją, tzw. Mossos d'Esquadra, a skierowanymi tu przez rząd z Madrytu funkcjonariuszami Gwardii Cywilnej.

(PAP)

Fot. EPA

Komentarze

Smys do głupka.
Wcześniej nie nawoływałem, bo cie debilu nie lubię :-)))
2017-10-02 16:30:14
Do... Smys-a
A dlaczego wczesniej nie spiewales i nie nawolywales... a PO co nam mos kawka ?
2017-10-02 12:06:59
Smys
A miało być tak pięknie. Wszyscy w Europie mieliśmy wziąć się za rączki i śpiewać "Odę do radości", a potem rzucić się na szyję i w serdecznym uścisku, ze łzami powtarzać: bracie Europejczyku wybacz mi, jako i ja tobie wybaczyłem. Dziecinne rozumowanie, że papu i macie sucho - to będzie miłość. A może my byśmy się odłączyli...po co nam warszawka?
2017-10-02 09:18:46
kabaret
Z sieci: "W związku z sytuacją w Hiszpanii, Komisja Europejska zwoła nadzwyczajne posiedzenie ws. Polski."
2017-10-01 20:44:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje