środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Broń w zamian za zabytki

Broń w zamian za zabytki

Broń w zamian za zabytki
Data publikacji: 2016-10-17 13:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1684 161447

Państwo Islamskie (IS) robi interesy z kalabryjską mafią kupując od niej broń w zamian za antyczne dzieła sztuki zrabowane w Libii - napisała "La Stampa”. Włoski dziennik ujawnia, że łupy te docierają do portu Gioia Tauro na południu Włoch.

Wysłannik gazety Domenico Quirico, który w ostatnich latach został dwukrotnie porwany w Libii i Syrii, opisuje sieć powiązań między bojownikami samozwańczego kalifatu i mafią z Kalabrii, ‘ndranghetą. Jak twierdzi, do portu Gioia Tauro przywożone są starożytne skarby złupione przez terrorystów na przykład w libijskim mieście Syrta.

Bojownicy IS oddają marmurowe rzeźby, wazy i inne cenne dzieła sztuki w zamian za broń. Pochodzi ona, jak twierdzi autor relacji, z Mołdawii i Ukrainy, a sprowadzana jest za pośrednictwem rosyjskiej mafii. Broń sprzedają zaś klany kalabryjskie, a także mafijne gangi z Neapolu należące do camorry. Transport drogą morską organizuje chiński świat przestępczy, dysponujący statkami i kontenerami. Zabytki sprzedawane są potem nielegalnie w Kalabrii.

Quirico, który podał się za osobę zainteresowaną kupnem zabytków, twierdzi, że został zawieziony przez handlarzy do rzeźni stojącej na opustoszałym terenie. To tam odbywa się handel. Za marmurową głowę cesarza z czasów rzymskich pośrednicy zażądali 60 tys. euro.

Jak dowiedział się reporter, klientami mafii, którzy kupują zrabowane przez IS dzieła sztuki, są Rosjanie, Chińczycy, Japończycy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (archiwum)

Komentarze

Rybak,
Bo najlepiej i najlatwiej jest zawsze scigac... tylko te male szprotki na dole, a Rekiny plywaja sobie dalej swobodnie przy czy na powierzchni !!
2016-10-18 00:27:41
Dziwne
Schemat procederu opisany i nic się z tym nie robi????
2016-10-17 18:13:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje