niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Świat > Broń w zamian za zabytki

Broń w zamian za zabytki

Broń w zamian za zabytki
Data publikacji: 2016-10-17 13:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1662 161447

Państwo Islamskie (IS) robi interesy z kalabryjską mafią kupując od niej broń w zamian za antyczne dzieła sztuki zrabowane w Libii - napisała "La Stampa”. Włoski dziennik ujawnia, że łupy te docierają do portu Gioia Tauro na południu Włoch.

Wysłannik gazety Domenico Quirico, który w ostatnich latach został dwukrotnie porwany w Libii i Syrii, opisuje sieć powiązań między bojownikami samozwańczego kalifatu i mafią z Kalabrii, ‘ndranghetą. Jak twierdzi, do portu Gioia Tauro przywożone są starożytne skarby złupione przez terrorystów na przykład w libijskim mieście Syrta.

Bojownicy IS oddają marmurowe rzeźby, wazy i inne cenne dzieła sztuki w zamian za broń. Pochodzi ona, jak twierdzi autor relacji, z Mołdawii i Ukrainy, a sprowadzana jest za pośrednictwem rosyjskiej mafii. Broń sprzedają zaś klany kalabryjskie, a także mafijne gangi z Neapolu należące do camorry. Transport drogą morską organizuje chiński świat przestępczy, dysponujący statkami i kontenerami. Zabytki sprzedawane są potem nielegalnie w Kalabrii.

Quirico, który podał się za osobę zainteresowaną kupnem zabytków, twierdzi, że został zawieziony przez handlarzy do rzeźni stojącej na opustoszałym terenie. To tam odbywa się handel. Za marmurową głowę cesarza z czasów rzymskich pośrednicy zażądali 60 tys. euro.

Jak dowiedział się reporter, klientami mafii, którzy kupują zrabowane przez IS dzieła sztuki, są Rosjanie, Chińczycy, Japończycy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (archiwum)

Komentarze

Rybak,
Bo najlepiej i najlatwiej jest zawsze scigac... tylko te male szprotki na dole, a Rekiny plywaja sobie dalej swobodnie przy czy na powierzchni !!
2016-10-18 00:27:41
Dziwne
Schemat procederu opisany i nic się z tym nie robi????
2016-10-17 18:13:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi