poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Bóg z kałasznikowem

Bóg z kałasznikowem

Bóg z kałasznikowem
Data publikacji: 2016-01-05 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1215 87362

Ilustracja przedstawiająca Boga, z przewieszonym przez ramię kałasznikowem i podpisem "Morderca nadal na wolności", znalazła się na pierwszej stronie francuskiego pisma "Charlie Hebdo". Specjalny numer ma upamiętnić rocznicę zamachu na redakcję w Paryżu.

7 stycznia 2015 roku bracia Kouachi dokonali ataku na redakcję znanego z karykatur Mahometa "Charlie Hebdo" w Paryżu. Sprawcy, deklarujący, że chcą pomścić proroka, zabili 12 osób, w tym pięciu rysowników pisma. Atak na redakcję rozpoczął serię zamachów we francuskiej stolicy - w ciągu trzech dni dżihadyści zabili 17 ludzi.

Rocznicowe wydanie satyrycznego tygodnika w nakładzie miliona egzemplarzy trafi do sprzedaży w środę - 6 stycznia. Dziesiątki tysięcy mają być dostępne za granicą. Według mediów w numerze ma się znaleźć pakiet ilustracji autorstwa rysowników, którzy zginęli w zamachu na redakcję rok temu, a także zewnętrznych współpracowników.

* * *

W tydzień po zamachu do kiosków trafiło kolejne wydanie, nazwane "numerem ocalonych", z nową karykaturą Mahometa - po policzku proroka płynęła łza, w rękach trzymał tabliczkę z napisem "Je suis Charlie" ("Jestem Charlie"). Transparenty i tabliczki z tym hasłem miało ze sobą wielu uczestników antyterrorystycznych demonstracji, które odbyły się wówczas w Paryżu i na świecie. Pierwszy numer, który ukazał się po atakach, rozszedł się w nakładzie prawie 8 mln egzemplarzy. Miesiąc przed zamachem na redakcję sprzedaż wynosiła zaledwie 30 tys. egzemplarzy. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi