Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Życiowy sukces Agnieszki Skrzypulec

Żeglarstwo. Życiowy sukces Agnieszki Skrzypulec

Data publikacji: 2016-02-27 19:46
Wywietleń: 1154 121600

Agnieszka Skrzypulec z Sejk Pogoni Szczecin z Irminą Mrózek Gliszczynską zajęły piąte miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie 470, które odbywały się w San Isidro w Argentynie. To najwyższa lokata polskiej załogi kobiecej w historii tej konkurencji.

Zwyciężyły brązowe medalistki sprzed roku Francuzki Camille Lecointre i Helene Defrance. Srebro wywalczyły mistrzynie olimpijskie igrzysk w Londynie Nowozelandki Jo Aleh i Olivia Powrie.

Tytułu nie zdołała obronić Austriaczka Lara Vadlau, której partnerką jest pochodząca z Brzeska Jolanta Ogar. Po serii ubiegłorocznych zwycięstw, tym razem musiały zadowolić się brązowymi krążkami po szóstej lokacie w finałowym wyścigu. A ten wygrały zawodniczki... Energa Sailing Team Poland Skrzypulec i Mrózek Gliszczynska.

Jak zgodnie oceniły, początek sezonu napawa ich optymizmem, zaś te regaty utwierdziły w przekonaniu, że obrały dobry kurs na Rio de Janeiro. Miniony rok także był dla nich udany. W lipcowych mistrzostwach Europy zajęły ósme miejsce, a w październikowych mistrzostwach świata - szóste.

W igrzyskach londyńskich Skrzypulec żeglowała z Ogar, plasując się na 12. pozycji. Był to olimpijski debiut polskiej załogi w klasie 470 kobiet.

Po tym występie zawodniczki się rozstały, zaś Ogar skorzystała z zaproszenia 18-letniej wówczas Vadlau z Klagenfurtu. Debiut ich był znakomity. Jeszcze z końcem 2012 roku wygrały w Palamos w Hiszpanii regaty Christmas Race.

Ich sukcesy w sezonie 2014 zostały uhonorowane w Austrii nagrodą "zespołu roku", po raz pierwszy w historii przyznaną załodze żeglarskiej, i to w kraju, w którym królują głównie sporty zimowe.