poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli

Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli

Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli
Data publikacji: 2016-05-02 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:40
Wywietleń: 766 131950

Reprezentujący w ostatnich latach szczeciński klub żeglarski Sejk Pogoń Szczecin Miłosz Wojewski, do niedawna startujący w klasie Finn, przygotowuje do występu w igrzyskach w Rio de Janeiro w tej konkurencji żeglarza z Seszeli Allana Julie. W regatach Pucharu Świata we francuskim Hyeres jego podopieczny zajął 32. miejsce.

25-letni Wojewski przed pięciu laty był młodzieżowym mistrzem świata w bojerach oraz wicemistrzem w klasie Finn w tej kategorii wiekowej. W tym roku ubiegał się o prawo startu w igrzyskach w Rio, ale bez powodzenia.

- Nie uzyskałem olimpijskiej kwalifikacji podczas decydującej rywalizacji finnistów na Majorce, więc zawiesiłem karierę i rozpocząłem pracę jako trener. W żeglarstwie takie rzeczy się zdarzają. Ktoś kogoś potrzebował, ktoś mnie polecił, dostałem telefon i jestem. Ale... Będę walczył o kwalifikacje na kolejne igrzyska w Tokio. – powiedział Miłosz Wojewski.

Jedyna nominacja dla Afryki

W tych samych zawodach o Puchar Księżniczki Zofii jedyną olimpijską nominację dla Afryki wywalczył Allan Julie.

- Moim zadaniem jest pomóc mu w przygotowaniach do startu w Rio. Dla niego będą to już piąte igrzyska, aczkolwiek dopiero pierwsze w klasie Finn. – dodał młody szczeciński szkoleniowiec.

Jaki wynik podopiecznego będzie uznany za dobry?

- Celem jest poprawienie najlepszego olimpijskiego osiągnięcia Allana – 20. miejsca z Aten. W Hyeres najważniejsze dla nas było ścigać się w stawce. Julie wcześniej startował w konkurencji Laser, a dopiero od stycznia zaczął pływać na Finnie. Te konkurencje, na pierwszy rzut oka podobne, są bardzo zróżnicowane technicznie. Francuskie regaty to dla niego dopiero trzecia impreza w nowej klasie. Zaliczył mistrzostwa i Puchar Europy na Majorce a teraz swój pierwszy Puchar Świata. Takie starty to dla nas środek do celu. Wynik nie był tutaj najważniejszy. - wyjaśnił Miłosz Wojewski.

Za tydzień mistrzostwa świata

Za tydzień reprezentant Seszeli wystartuje w mistrzostwach świata we włoskiej miejscowości Gaeta.

- Później rozpoczynamy blok przygotowania motorycznego na Seszelach i po trzech tygodniach wracamy do Europy, gdzie mamy zaplanowany kolejny cykl treningów i startów w Niemczech. – poinformował Wojewski.

Klasa Finn była do niedawna polską specjalnością. To w tej konkurencji Mateusz Kusznierewicz zdobył w 1996 roku jedyny dotychczas złoty medal olimpijski dla biało-czerwonych, osiem lat później dołożył brązowy, a w międzyczasie dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw globu.

- Allan oczywiście zdaje sobie z tego sprawę, ma rozeznanie. Jego debiut olimpijski w klasie Laser miał miejsce właśnie w Savannah w 1996 roku, kiedy Mateusz zdobył złoty medal. - podkreślił trener ze Szczecina.

Piąte igrzyska

Julie cztery razy w latach 1996-2008 startował w igrzyskach w konkurencji Laser. W Londynie (2012) nie wystąpił i teraz pojedzie na swoją piątą olimpiadę.

- Ma 39 lat, a więc jest starszy ode mnie o 14. Jednak różnica wieku nie ma wpływu na naszą współpracę, która przebiega bez zarzutu. Allan był wybierany sportowcem roku Seszeli. W ogóle ten kraj wysyła na igrzyska czterech zawodników, w tym trzech żeglarzy i boksera. Można powiedzieć, że żeglarstwo to na tej afrykańskiej wyspie sport narodowy. – zaznaczył Wojewski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi