poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Zdzisław Gogol w Espadonie

Siatkówka. Zdzisław Gogol w Espadonie

Siatkówka. Zdzisław Gogol w Espadonie
Data publikacji: 2015-07-31 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-01 11:24
Wywietleń: 1180 7058

54 - letni Zdzisław Gogol został trenerem drugiej drużyny Espadonu Szczecin, która od nowego sezonu rozpocznie rozgrywki w I lidze siatkarzy. Nowy szkoleniowiec będzie również całościowo odpowiedzialny za rozwój młodzieży w szczecińskim klubie.

Zdzisław Gogol od blisko ćwierć wieku jest szkoleniowcem maratonu Świnoujście, w którym wychował wielu znanych siatkarzy. Tym najbardziej kojarzonym ze Świnoujściem jest Michał Ruciak, dziś 32 - letni przyjmujący, a przez ostatnie dwa sezony kapitan drużyny ZAKSY Kędzierzyn.

Ruciak urodził się w Świnoujściu, a siatkarsko wychował w miejscowym Maratonie, za którego szkolenie odpowiedzialny był Zdzisław Gogol. Ruciak należał do złotej generacji siatkarzy z rocznika 1983 (między innymi jeszcze Wlazły i Winiarski), która wywalczyła mistrzostwo świata juniorów w roku 2003, a 6 lat później stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy, ale już seniorów.

Innym słynnym graczem wychowanym w Świnoujściu przez Zdzisława Gogola jest Michał Kubiak. Urodzony w Wałczu dziś 27 - letni zawodnik tureckiego Halkbanku Ankara jest ubiegłorocznym mistrzem świata, a generacja z rocznika 1987 i 88, za którą w wieku juniora odpowiedzialny był w reprezentacji Zdzisław Gogol, stanowiła trzon reprezentacji Stephana Antigi podczas ubiegłorocznego turnieju mistrzostw świata.

Zdzisław Gogol pracował z najzdolniejszymi polskimi juniorami w latach 2004-2008 i już w drugim roku pracy wywalczył z nimi mistrzostwo Europy kadetów. Prócz wspomnianego Kubiaka, którego sam wychował na siatkarza w Świnoujściu, miał wtedy w swojej drużynie tak znanych dziś zawodników, jak: Bartosz Kurek, Jakub Jarosz, Zbigniew Bartman, Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz i Andrzej Wrona.

Zdzisław Gogol jest wychowankiem Stali Stocznia Szczecin, niemal rówieśnikiem najsłynniejszych w dziejach szczecińskiej siatkówki graczy: Janusza Wojdygi, Romana Borówki, Bogumiła Kasprzaka, Ryszarda Kaczyńskiego - reprezentantów i mistrzów Polski. ©℗ (p)

Na zdjęciu: Michał Kubiak jest jednym ze słynniejszych wychowanków Zdzisława Gogola. Wywodzi się ze szkoły siatkarskiej w Świnoujściu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi