wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka ręczna. Wzmocnienia receptą na kryzys

Piłka ręczna. Wzmocnienia receptą na kryzys

Piłka ręczna. Wzmocnienia receptą na kryzys
Data publikacji: 2017-01-31 10:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-31 10:17
Wywietleń: 739 209451

Piłkarki ręczne Pogoni Baltica przegrały dwa kolejne mecze w superlidze. Tak słabej passy zespół nie miał od dwóch sezonów. W meczach z Vistalem i AZS Koszalin szczecinianki nie tylko nie zdołały zdobyć nawet 20 bramek, to jeszcze w defensywie zagrały zdecydowanie poniżej średniej, do której przyzwyczaiły swoich kibiców.

Kryzys, który dotknął Pogoń na początku rundy rewanżowej jest niepokojący, zwłaszcza w kontekście zmian regulaminowych w superlidze, które obowiązują od obecnego sezonu. Zrezygnowano bowiem z fazy play-off, a kolejność na koniec sezonu ustalana będzie na podstawie wyników z czterech kolejnych rund.

Po fazie zasadniczej zespoły podzielone zostaną na grupy 1-6 i 7-12 i rozegrają między sobą jeszcze dwie rundy. Po ostatnich dwóch porażkach Pogoń Baltica traci do prowadzącego Vistalu i drugiego Selgrosu już po cztery punkty.

Szczeciński klub przeżywa w ostatnich tygodniach poważne kłopoty kadrowe. Ze składu na dłuższy okres wypadły Agata Cebula i Joanna Gadzina, a mniej poważne urazy na ostatnie mecze wyłączyły z gry Monikę Głowińską i Aleksandrę Zimny. Nie tłumaczy to jednak do końca kryzysu, z którym najwyraźniej borykają się w styczniu wicemistrzynie Polski. Przed rokiem walcząc o medale Pogoń Baltica też nie miała w składzie kontuzjowanej Gadziny, a Cebula dopiero w decydującej fazie sezonu dołączyła do drużyny.

W porównaniu z ubiegłym sezonem skład wicemistrzyń nieznacznie tylko się zmienił. Do zespołu dołączyła Brazylijka Buratto, która miała zastąpić Paulinę Masną. Roszada kadrowa jak na razie nie przynosi spodziewanych efektów. Buratto jest czwartą w zespole zawodniczką zagraniczną, a przepisy pozwalają na występ w meczu zaledwie trzech.

Pogoń Baltica już poniosła konsekwencje zgłoszenia do meczu wszystkich czterech piłkarek bez polskiego paszportu – tracąc punkty walkowerem z Zagłębiem Lubin. Buratto zagrała w tym sezonie tylko w ośmiu meczach i zdobyła osiem bramek.

Dla porównania Masna występująca obecnie w Łączpolu Gdańsk nie opuściła żadnego meczu w tym sezonie i ma tych bramek w dorobku 21. Swojego potencjału wciąż nie może zaprezentować także występująca już drugi sezon w Pogoni Baltica Brazylijka Ligia Costa. Wysoka zawodniczka próbowana już na rozegraniu i na kole znalazła się w składzie dopiero 9 razy i podobnie jak Buratto tylko ośmiokrotnie pokonała bramkarki rywalek.

Od kilku dni z Pogonią Baltica trenuje 23-letnia reprezentantka Chorwacji Valentina Blazevic. Jeśli klub zdecyduje się podpisać z nią kontrakt, prawdopodobnie rozstanie się z jedną z Brazylijek.

Alternatywą dla zatrudnienia Chorwatki może okazać się angaż dla innej rozgrywającej Krystyny Repelewskiej, która po słabym początku sezonu w Selgrosie rozwiązała niedawno kontrakt z mistrzyniami Polski. Zgodnie z regulaminem superligi zgłoszenia zawodniczek do gry można dokonywać przed trzecią rundą, czyli do końca marca. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi