niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład

Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład

Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład
Data publikacji: 2017-08-31 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-31 22:00
Wywietleń: 966 290445

W piątek zainaugurowane zostaną rozgrywki superligi piłkarzy ręcznych, które toczyć się będą według podobnego regulaminu jak w poprzednim sezonie, czyli najpierw z podziałem na grupy „Pomarańczową" i „Granatową" (w przypadku zwycięstwa z zespołem z własnej grupy otrzymywać się będzie aż 4 punkty), a następnie 8 najlepszych zespołów walczyć będzie systemem play-off o mistrzostwo Polski i udział w europejskich pucharach. Żaden zespół nie zostanie w tym sezonie zdegradowany.

Piątkowa inauguracja

Szczecinianie zainaugurują rozgrywki już w piątek o godz. 18.30, kiedy to w Elblągu zmierzą się z tamtejszym zespołem Meble Wójcik. Będzie to superligowy debiut nowego trenera Sandry SPA Pogoń, 46-letniego Piotra Frelka (ostatnio był szkoleniowcem niemieckiego zespołu HSV Insel Usedom Ahlbeck), byłego szczypiornisty klubu z grodu Gryfa, który zastąpił pracujący wiosną szczeciński duet: Rafała Białego ze Sławomirem Fogtmanem.

Wakacyjne przygotowania naszej drużyny toczyły się w Szczecinie, w hali przy ul. Twardowskiego oraz na pobliskim boisku, a także w siłowni Active. Natomiast zajęcia biegowe organizowane były w Lasku Arkońskim. W okresie przygotowawczym szczecinianie rozegrali 7 gier kontrolnych, z których 3 wygrali i 4 przegrali.

Wakacyjne transfery

W porównaniu z poprzednim sezonem doszło w Pogoni do istnej rewolucji kadrowej, bo oprócz zmian na trenerskiej ławce, odeszło wielu doświadczonych graczy, a ich miejsce zajęła młodzież (sporo 19-, a nawet 18-latków), która ma być stopniowo wdrażana do superligowych wymagań.

W nowym sezonie nie zobaczymy już bramkarzy: Edina Tatara (MKS Kalisz) i Pawła Matkowskiego (szuka klubu) oraz zawodników z pola: Michala Bruny (HC Banik Karwina, Czechy), Kiryła Kniaziewa (MKS Kalisz), Bartosza Konitza (VfL Eintracht Hagen, Niemcy) i Tomasza Grzegorka (Meble Wójcik Elbląg).

Pozyskano natomiast bramkarzy: Sebastiana Zaporę (Azoty Puławy), Marcina Teterycza (Żagiew Dzierżoniów) i Marka Bartosika (wypożyczenie z Zagłębia Lubin). Przybyli też zawodnicy z pola: Patryk Biernacki (powrót z wypożyczenia do HSV Insel Usedom Ahlbeck), Seweryn Gryszka (Stal Gorzów), Konrad Koselski (SMS ZPRP Gdańsk) i Wojciech Jońca (CKS Szczecin).

Afera z Irańczykiem

Rozgrywającego Bartosza Konitza miał zastąpić 21-letni reprezentant Iranu Amin Yusefinezhad, który w połowie sierpnia miał dołączyć do kolegów z Pogoni. Okazało się jednak, że Irańczyk podpisał dwie umowy i ostatecznie wybrał ofertę z Tunezji. Pogoń czuje się oszukana, bo włożyła sporo wysiłku dopinając wszelkie kwestie formalne i wizowe, więc sprawa ma trafić do międzynarodowej federacji IHF. Niewykluczone, że szczeciński klub otrzyma odszkodowanie, a rozgrywający zostanie zawieszony. Tymczasem na lewym rozegraniu występować może nastolatek Wojciech Jońca, który podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt. Być może jednak dojdzie jeszcze do co najmniej jednego transferu...

W Szczecinie doszło więc do istnego kadrowego trzęsienia ziemi, a z zaprawionych w ligowych bojach graczy zostało niewielu (Arkadiusz Bosy, Wojciech Jedziniak, Paweł Krupa, Mateusz Zaremba i Wojciech Zydroń oraz „nowy" Sebastian Zapora). Czy ta mieszanka rutyny z młodością poradzi sobie w nowym sezonie?

Optymizm prezesa

Prezes klubu Paweł Biały wierzy, że tak się stanie i wypowiada się w optymistycznym tonie.

- Jesteśmy w trakcie długofalowego procesu budowy drużyny i myślę, iż mimo odmłodzonego składu, zajmiemy co najmniej taką samą lokatę jak przed rokiem, kiedy to zakończyliśmy zmagania na 9. pozycji, a może nawet uplasujemy się w czołowej ósemce - powiedział P. Biały. - Jeżeli jednak okaże się, że istnieje taka potrzeba, to na przełomie września i października lub w styczniu dokonamy niezbędnych wzmocnień. ©℗ (mij)

Fot. R. Pakieser

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi