czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Postępowanie przeciwko Blatterowi

Piłka nożna. Postępowanie przeciwko Blatterowi

Piłka nożna. Postępowanie przeciwko Blatterowi
Data publikacji: 2015-09-25 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-26 11:36
Wywietleń: 617 23828

Prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła postępowanie karne przeciwko prezydentowi Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Josephowi Blatterowi. W piątek przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa. Jest podejrzany o niewłaściwe zarządzanie.

Blatterowi zarzuca się podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Podejrzewa się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem.

Prokurator generalny poinformował również, że Blatter mógł przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) prezydentowi Europejskiej Unii Piłkarskiej Michelowi Platiniemu, który jest faworytem wyborów na następcę zwierzchnika FIFA. Co więcej, Platini miał dostarczyć szwajcarskiej prokuraturze dowody winy Blattera.

Szwajcar został przesłuchany po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu Wykonawczego w piątek po południu. Wcześniej odwołano konferencję prasową z udziałem Blattera, o czym poinformowano dziennikarzy dopiero na kilka minut przed jej planowanym rozpoczęciem.

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne.

Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wówczas zostanie wybrany jego następca. W wyniku wewnętrznego śledztwa posadę stracił sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Komentarze

Pilka jest "okragla"...,
Hmm..., jak nawet zapadna jakies "Wyroki"... to i tak wykupia sie za Kaucje ! !
2015-09-26 08:55:55
Blaaa...,
Kruk, Krukowi nawet oka nie wykole...i PO co te "PO-dchody"... ??
2015-09-25 22:51:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi