środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju
Data publikacji: 2015-07-22 09:20
Wywietleń: 118 4865

Za nieco ponad trzy tygodnie ruszają rozgrywki w piłkarskiej III lidze i Centralnej Lidze Juniorów. Miniony sezon był pierwszym, kiedy rozgrywki juniorów toczyły się w innym systemie - z podziałem na dwie grupy terytorialne. Sumując miejsca zajęte przez poszczególne kluby w rozgrywkach III ligi, juniorów starszych i młodszych dochodzimy do wniosku, że najlepszą młodzież ma Lech Poznań. Podobnie było przed rokiem, ale obecnie ta dominacja była jeszcze wyraźniejsza.

Lech zdobył mistrzostwo Polski juniorów młodszych, w rywalizacji juniorów starszych przegrał dopiero w finale, a w trzeciej lidze należał do wiodących drużyn w swojej grupie, kończąc rozgrywki na trzecim miejscu. Był jedynym polskim klubem, który na czterech frontach (włącznie z drużyną seniorów, która wywalczyła tytuł mistrza Polski) należał do najmocniejszych w kraju.

Co ciekawe, żadnej z rezerwowych drużyn nie udało się wygrać swojej grupy regionalnej. Stało się tak już po raz drugi z rzędu, co świadczy o tym, że młodzi piłkarze nie zawsze radzą sobie w rywalizacji z bardziej doświadczonymi zespołami.

W naszym podsumowaniu uwzględniliśmy wyniki drużyn juniorów, ale też rezerw występujących na poziomie III ligi. W drużynach tych przeważnie występowali młodzi piłkarze, którzy ukończyli już wiek juniora, a jeszcze nie zdołali przebić się do pierwszej drużyny. Czasem silniejsza drużyna rezerw jest większą wartością od dobrego wyniku w lidze juniorów, często kluby rezygnowały z osiągnięć w lidze juniorów, dostarczając najbardziej utalentowanych juniorów do zespołu rezerw.

Nie ma jednoznacznego sposobu, by uczciwie ocenić dokonania grup młodzieżowych. Punktacja osiągnięć drużyn rezerw, juniorów starszych i młodszych jest jednym z nich - dość klarownym i miarodajnym.

Pogoń w tej klasyfikacji wypadła nieźle, choć w porównaniu z poprzednim sezonem nieco obniżyła swoją pozycję (o dwie lokaty). Jest jednak jednym z sześciu polskich klubów, który potrafił zapunktować w każdej z trzech klasyfikacji: trzecioligowych rezerw, juniorów starszych i juniorów młodszych.

Po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że w szkoleniu młodzieży jest szóstą siłą w Polsce. Była widoczna w każdej z branych pod uwagę klasyfikacji. Złożyły się na to wyniki wszystkich trzech grup młodzieżowych - począwszy od 20 - latków grających w zespole rezerw, a na młodszych o trzy lata juniorach młodszych kończąc.

©℗ (p)

Cały artykuł czytaj w czwartkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego, lub w e - wydaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny