sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Nowy trener, nowe rozdanie

Piłka nożna. Nowy trener, nowe rozdanie

Piłka nożna. Nowy trener, nowe rozdanie
Data publikacji: 2017-05-23 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-25 20:08
Wywietleń: 273 259658

Pogoń Szczecin zaprezentowała nowego trenera. Jest nim Maciej Skorża, o czym informowaliśmy już w poniedziałek. 45-letni szkoleniowiec podpisał umowę na dwa lata. To nowość w Pogoni. Po Dariuszu Wdowczyku już żaden inny szkoleniowiec nie cieszył się tak dużym zaufaniem.

Maciejowi Skorzy w pracy pomagać będą: Rafał Janas i trener od przygotowania fizycznego Paolo Terzotti. Przy pierwszej drużynie wciąż pozostaną: Paweł Sikora i trener bramkarzy Boris Peskovic. Poza pierwszym zespołem będą natomiast: Piotr Jankowicz i Rafał Buryta. Z klubem wraz z Kazimierzem Moskalem pożegna się jego współpracownik Maciej Musiał.

Maciej Skorża był już wymieniany w gronie kandydatów na nowego trenera przed rokiem. Wtedy jeszcze liczył na angaż w klubie znacznie bardziej renomowanym. Dziś jest już prawie 20 miesięcy bez pracy co oznacza, że przerwa wydłużyła się do niebezpiecznych rozmiarów.

- Nie był to dla mnie czas stracony - powiedział na konferencji prasowej Maciej Skorża. - Dużo jeździłem, oglądałem mecze, uczestniczyłem w stażach, pracowałem też trochę nad psychologicznym aspektem mojego zawodu.

Azoty nie finansują trenera

Prezes Jarosław Mroczek zaprzeczył, że w kwestii finansowania kontraktu nowego trenera bierze udział Grupa Azoty.

- Łączy nas umowa sponsorska - powiedział J. Mroczek. - Finansowanie kontraktów piłkarzy i trenerów przez podmioty spoza klubu jest niezgodne z prawem.

Prezes ewidentnie uznał, że zatrudnienie szkoleniowca tak utytułowanego i renomowanego na polskim rynku spowoduje, że również Pogoń rozpocznie nowy etap w swojej historii.

- Liczymy na to, że z nowym trenerem wejdziemy na wyższy poziom rozwoju - ocenił prezes klubu.

Jeżeli tak się ma stać, to klub musi przeprowadzić transfery, a dotąd znany był z tego, że dokonywał ich mało, a w ostatnim okienku transferowym były one wybitnie nieudane.

- Brałem udział w ostatniej fazie negocjacji z Tomkiem Hołotą - powiedział M. Skorża. - To był zawsze zawodnik, który znajdował się bardzo wysoko w moim prywatnym rankingu.

Kontrakt Murawskiego konsultowany

Podobnie było też w przypadku Rafała Murawskiego. Maciej Stolarczyk, dyrektor sportowy przyznał, że przedłużenie umowy z 36-letnim piłkarzem też było konsultowane z nowym trenerem.

Nie jest tajemnicą, że Pogoń poszukuje nowego bramkarza. Priorytetem na tej liście jest 35-letni Łukasz Załuska, broniący w ostatnim sezonie w Wiśle Kraków. Nieoficjalnie wiadomo też, że Pogoń chciałaby mieć u siebie 28-letniego rosyjskiego napastnika Zaura Sadajewa, którego trener Skorża sprowadził do Lecha, gdy rozpoczynał pracę w tym klubie. Sadajew ostatni sezon spędził w rosyjskim Tereku Grozny, grał jednak bardzo mało i chce rozwiązać umowę.

Maciej Skorża przyznał, że zawsze rozpoczynając pracę w nowym klubie brał pod uwagę ambicje klubu na poziomie europejskim. Pogoń w ostatnich sezonach plasowała się na miejscach 6-8, więc do uzyskania europejskich przepustek miała zawsze dość daleko.

- Nie twierdze, że już w pierwszym sezonie powalczymy o mistrzostwo Polski - ocenił sytuację Maciej Skorża. - Chcemy jednak być w czołówce, to jest nasz cel.

Praca w bogatych klubach

Maciej Skorża zawsze rozpoczynał pracę w mocnych, bogatych i z dużymi ambicjami klubach, ale też zawsze w sytuacji, gdy miejsce w tabeli, poziom gry nie odzwierciedlały tamtejszych oczekiwań.

W Groclinie rozpoczynał pracę po sezonie, który zespół zakończył na siódmym miejscu, w Wiśle po sezonie, który zakończył się dla krakowskiego klubu katastrofą - zaledwie ósmym miejscem, w Legii po sezonie, gdy drużyna zakończyła rozgrywki na czwartym miejscu bez gwarancji występów w europejskich pucharach. W Lechu objął zespół po siedmiu meczach, gdy drużyna zajmowała 9 miejsce.

Obecnie Pogoń zajmuje siódmą lokatę, ale możliwości finansowe, organizacyjne klubu są na zdecydowanie niższym poziomie od wcześniejszych, w których pracował nowy trener portowców. Szybki sportowy awans będzie w tym przypadku wyzwaniem dla trenera Skorży zdecydowanie najtrudniejszym ze wszystkich, z jakimi dotąd miał do czynienia.

- To jest na pewno interesujące wyzwanie - ocenił M. Skorża. - Mamy do czynienia z ambitnym projektem, chcę w nim uczestniczyć i przyczynić się do kolejnego postępu. ©℗ Wojciech Parada

Fot. D. Gorajski

 

Komentarze

Andrzej
Oby piłkarzom się chciało, w LP za mocno ich przycisnął i tak się zbuntowali, że wyleciał. Mam nadzieje, że naszym chce się bardziej... Nie ma co narzekać bo w stosunku do Moskala to i tak ideał trenera.. Pracował min. kiedyś z Michniewiczem w kuchenkach.
2017-05-25 18:48:17
kibic
W Pogoni każdy trener podpisuje umowę na dwa lata, a po roku wylatuje. Zakład, że tak teraz będzie?
2017-05-23 13:15:24
Anzelm
Uffff,Bałem się że Maciuś się dorwie do tego,o czym ma mgliste pojęcie. Będziemy zadowoleni...(mam nadzieję).
2017-05-23 13:00:17
Najlepszego.
Pogoń to wizytówka Szczecina . To najbardziej rozpoznawalna firma szczecińska w całej Polsce. Powodzenia panowie.
2017-05-23 12:30:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi