piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa

Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa

Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa
Data publikacji: 2017-01-10 10:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-10 14:24
Wywietleń: 408 198335

W wieku 64 lat zmarł Roman Klasa. To były piłkarz Pogoni Szczecin, który grał w naszym klubie w latach 1977-79. Rozegrał 43 mecze, w tym 34 w ekstraklasie. W najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył 5 goli.

Przyszedł do Pogoni w przerwie zimowej sezonu 1977/78. Miał załatać dziurę po Zbigniewie Kozłowskim, który w ostatnim meczu rundy jesiennej roku 1977 doznał groźnej kontuzji. Ta wyeliminowała go z wyjazdu na mistrzostwa świata do Argentyny, na co miał duże szanse.

Klasa przyszedł do Pogoni z Gwardii Koszalin, był już graczem dojrzałym, 25-letnim, ale nikt nie spodziewał się, że stanie się ulubieńcem kibiców. Pogoń w latach 70 ubiegłego wieku była zespołem dość hermetycznym, trudno było piłkarzom z niższych klas rozgrywkowych rywalizować o miejsce z miejscowymi.

To był czas, kiedy do zespołu wchodzili młodzi wychowankowie klubu: Krzysztof Urbanowicz, Marek Włoch, Jarosław Biernat, Dariusz Krupa. Klasa był piłkarzem z zewnątrz, ale świetnie się zaaklimatyzował. Imponował stylem gry, który momentalnie zjednał mu wierną rzeszę fanów.

To był na świecie czas, kiedy karierę piłkarską kończyli tacy obrońcy, jak: Franz Beckenbauer i Ruud Krol, a Klasę pod względem stylu gry, zachowując oczywiście proporcje, porównywano właśnie z nimi. Porównywano go też do Mario Kempesa, słynnego argentyńskiego napastnika, króla strzelców mistrzostw świata z roku 1978. Głównie ze względu na sylwetkę, długie włosy, grę pełną ekspresji i temperamentu.

Roman Klasa świetnie wypełnił lukę po Zbigniewie Kozłowskim, grał jako wysunięty środkowy obrońca z takimi zawodnikami w parze, jak: Ryszard Malinowski, Jerzy Schab. Każdy z nich już nie żyje.

Zadziwiająco dużo piłkarzy Pogoni urodzonych w drugiej połowie poprzedniego wieku już odeszło: Marek Włoch, Andrzej Krawczyk, Jerzy Schab, Krzysztof Urbanowicz, Zbigniew Stelmasiak, Jerzy Hawrylewicz, Zbigniew Czepan, a teraz Roman Klasa. ©℗ (par)

Komentarze

śp
I jeszcze Marek Szczech.
2017-01-10 14:15:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi