piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja

Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja

Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja
Data publikacji: 2017-05-30 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-30 20:06
Wywietleń: 1949 263627

Adam Gyurcso uznany został przez sportową redakcję „Kuriera Szczecińskiego” za najlepszego piłkarza maja. Wynika tak z ocen, jakie przyznajemy po każdym ligowym i pucharowym meczu.

Pogoń rozegrała w maju pięć spotkań, a Gyurcso zagrał w czterech z nich. Nie wystąpił tylko w spotkaniu z Wisłą z powodu żółtych kartek. To był najgorszy miesiąc w wykonaniu drużyny Pogoni w całym sezonie i jeden z najgorszych w historii klubu. Nie często zdarzało się, by zespół w pięciu spotkaniach wywalczył zaledwie punkt, zdobył jednego gola i zanotował stosunek bramkowy 1-14.

To był miesiąc, w którym klub starał się odwrócić uwagę kibiców innymi wydarzeniami. Najpierw było ogłoszenie decyzji o tym, że Kazimierz Moskal nie będzie szkoleniowcem portowców w kolejnym sezonie, a później powitanie nowego trenera. W tym samym czasie rozprężenie wewnątrz drużyny spowodowało, że Pogoń kończy sezon w kompromitującym stylu.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna prawidłowość. Pogoń w meczach rozegranych w tym roku z drużynami z TOP 6 mierzyła się 11 razy i w 10 z tych spotkań nie zdobywała goli. Notowała następujące wyniki: z Legią 0:2, 0:2, Lechem 0:3, 0:3, 0:1, 0:2, Jagiellonią 0:0, 0:1, Lechią 3:1, 0:4 i z Wisłą 0:4.

Gyurcso z liczbami

W fatalnie rozegranym przez drużynę miesiącu trudno o wybór piłkarza, który jednak wybijał się ponad przeciętność. Z ocen, które przyznajemy po każdym spotkaniu wynika, że takim piłkarzem był Adam Gyurcso.

Reprezentant Węgier grał w czterech z pięciu meczów, zaliczył asystę przy jedynym zdobytym golu, oddał najwięcej celnych strzałów - 5, miał najwięcej otwierających podań - 3, najwięcej kontaktów z piłką w polu karnym rywala - 15, a pod względem celnych podań w pole karne przeciwnika ustąpił tylko Delevovi (Delev miał 9 podań, Gyurcso - 6).

Adam Gyurcso wypracował średnią not w majowych meczach na poziomie 3 (w skali od 1 do 5). Tylko w lipcu ubiegłego roku zwyciężył w naszej klasyfikacji na piłkarza miesiąca zawodnika z tak niską średnią.

Oceny, które wystawiamy po każdym meczu są zawsze opisowe, ale zamieniając je na skalę punktową (duże brawa to 5 punktów, oklaski – 4, solidny ligowiec – 3, poniżej średniej – 2, poniżej przyzwoitości – 1, występ zaliczony – bez oceny), wychodzi, że to właśnie skrzydłowy Pogoni był najlepszym piłkarzem Pogoni w minionym miesiącu.

Aktywny w ofensywie

Gyurcso w czterech rozegranych meczach w maju tylko raz zszedł poniżej solidnej ligowej. W pozostałych spotkaniach, choć te wyglądały w wykonaniu drużyny bardo źle, to zawsze starał się wykazywać w akcjach ofensywnych, był aktywny, ale wciąż niestety mało skuteczny.

Wygrana Gyurcso w majowym podsumowaniu nie była zdecydowana. W czterech meczach uzbierał sumę punktów 12 i tylko o jeden wyprzedził Dawida Korta i Cornela Rapę.

Gdyby 22-letni wychowanek portowców zagrał od pierwszej minuty meczu w Gdańsku, to być może wynik nie byłby tak kompromitujący, a suma punktów Korta też byłaby wyższa. Zawodnik miałby wtedy szansę zwyciężyć w klasyfikacji drugi raz z rzędu.

Rapa nie zagrał w Gdańsku z powodu kontuzji. W majowych meczach był zdecydowanie najlepszych naszym obrońcą, jedynym pewnym punktem w tej formacji.

W Pogoni było tylko dwóch piłkarzy, którzy punktowali we wszystkich pięciu spotkaniach: David Niespuj i Marcin Listkowski. Oznacza to, że w drużynie było tylko dwóch piłkarzy, którzy w każdym z pięciu majowych spotkań zagrali przynajmniej przez jedną połowę meczu.

Listkowski bez strzałów

Zarówno Niepsuj, jak i Listkowski nie rozgrywali jednak dobrych spotkań, a temu pierwszemu zdarzyło się nawet jedno kompromitujące - w Krakowie przeciwko Wiśle.

Listkowski, choć nie otrzymywał za swoje występy wysokich not, to starał się być aktywny. Zaliczył 5 celnych podań w pole karne rywala (tylko Gyurcso i Delev mieli więcej) i miał 6 kontaktów z piłką w polu karnym rywala (tylko Gyurcso i Delev mieli więcej). 

19-latek wciąż jednak z trudem dochodzi do sytuacji strzeleckich. W pięciu majowych meczach oddał zaledwie jeden celny strzał (pięciu piłkarzy Pogoni miało ich więcej).

Gyurcso jest drugim piłkarzem Pogoni, któremu udało się zwyciężyć w klasyfikacji na najlepszego piłkarza miesiąca po raz drugi. Wcześniej dokonał tego Spas Delev. Gyurcso był naszym zdaniem najlepszym piłkarzem miesiąca również w sierpniu, kiedy imponował asystami.

Słabo przeciwko Legii

O pierwszym majowym występie Adama Gyurcso, zakończonym porażką 0:2 z Legią w Szczecinie pisaliśmy w sposób następujący:

„Przyzwyczaił już, że nie gra dobrze, gdy drużyna gra słabo. Podobnie było w niedzielę, dostroił się poziomem do pozostałych kolegów, schowany za defensorami Legii, nie próbował poderwać drużyny."

Później przyszedł prestiżowy mecz z Lechem w Poznaniu. Reprezentanta Węgier oceniliśmy po tamtym spotkaniu w sposób następujący:

"Długimi okresami niewidoczny, ale nie otrzymywał podań, oddał jedyne dwa celne strzały, rywale nie podchodzili do niego, obawiali się dryblingów, za mało było takich akcji, osamotniony i trochę zrezygnowany."

W kolejnym spotkaniu przeciwko Termalice w Szczecinie Gyurcso zaliczył asystę przy jedynym zdobytym golu przez szczecińską drużynę w tym miesiącu. Pisaliśmy o jego grze w sposób następujący:

"Świetna asysta, nie tracił piłek, aż 95 procent celności podań (drugi wynik w drużynie), wykorzystywał swoją szybkość, najwięcej strzałów, otwierających podań, kontaktów z piłką w polu karnym rywala, bardzo aktywny."

Również po ostatnim spotkaniu w Gdańsku uznaliśmy, że właśnie Gyurcso był jedynym piłkarzem Pogoni, który zagrażał bramce przeciwnika:

"Był jedynym piłkarzem, który próbował rozerwać defensywę gdańszczan, przed przerwą był jedynym, który umiał znaleźć się z piłką w polu karnym przeciwnika, niewiele jednak wskórał, był osamotniony i bez wsparcia." ©℗ Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Piłkarze miesiąca

Lipiec 2016             3 mecze       Rafał Murawski      średnia not – 3,0
Sierpień 2016         4 mecze       Adam Gyurcso       średnia not – 4,25
Wrzesień 2016        4 mecze       Spas Delev             średnia not – 3,25
Październik 2016    5 meczów    Adam Frączczak     średnia not – 4,0
Listopad 2016         4 mecze       Spas Delew            średnia not – 4,5
Grudzień 2016         3 mecze       Cornel Rapa           średnia not – 4,0
Luty 2017                3 mecze       Mate Cincadze        średnia not –3,33
Marzec 2017            4 mecze        Jakub Słowik         średnia not – 3,25
Kwiecień 2017         6 meczów     Dawid Kort            średnia not – 4,5
Maj 2017                 5 meczów     Adam Gyurcso       średnia not - 3

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi