piątek, 19 stycznia 2018.
Strona główna > Sport > Na łyżwy przez całą zimę

Na łyżwy przez całą zimę

Na łyżwy przez całą zimę
Data publikacji: 2016-02-05 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-05 14:25
Wywietleń: 138 115893

Rozmowa z Aliną Kotowską, instruktorką łyżwiarstwa i lektorką ze szczecińskiej Szkoły Językowej Alma

- Mamy ferie, wielu szczecińskich uczniów spędza je w mieście. To okazja by wybrać się na łyżwy. Co zrobić, żeby jeździć dobrze i bezpiecznie?

- Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, zapewniający swobodę ruchu i bezpieczeństwo. Rękawiczki są niezbędne, a dla małych dzieci wskazany jest kask na głowę oraz ochraniacze na kolana. Pierwsze kroki najlepiej stawiać z pomocą instruktora, aby nie utrwalać złych nawyków i własnych błędów. Krótki instruktaż można streścić następująco: staramy się utrzymać równowagę na ugiętych kolanach i przy prostej sylwetce, rozpoczynamy jazdę od stawiania drobnych kroczków z wysoko unoszonymi kolanami. Potem dochodzą kolejne elementy takie jak: jazda w przód, "beczki" i przeplatanka w przód.

- Czy sami możemy nauczyć się takich umiejętności, jak jazda do tyłu, zawracanie, slalom, czy raczej w tym wypadku niezbędny jest już instruktor?

- Po opanowaniu jazdy w przód, można przystąpić do nauki jazdy w tył i innych figur, a wtedy najlepiej poprosić o pomoc instruktora. Osobiście nie jestem instruktorka zawodową, ale dla moich uczniów ze Szkoły Języków Alma, prowadzę zajęcia dwa razy w tygodniu i przynoszą mi one dużo satysfakcji.

- Jest przysłowie "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę jazdy na łyżwach. Czy nastolatek lub dorosły ma szanse stać się zapalonym łyżwiarzem?

- Naukę jazdy na łyżwach najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Sama zaczęłam uczyć moje córki w wieku około czterech lat, a niedawno jedna z nich, Emilia, 21 lat, zdobyła medale w zawodach amatorskich i zagranicznych. Było to możliwe dzięki umiejętnie rozwijanemu hobby i pasji przekazanej córce przez mamę. Naukę jazdy na łyżwach można jednak zacząć w każdym wieku, również dorosłym. Mam na to wiele przykładów w kręgu moich znajomych. Najlepiej jednak zdobyć solidne podstawy w dzieciństwie, jak w przypadku wielu innych umiejętności.

- Sezon łyżwiarski trwa krótko - około trzech miesięcy - co zrobić, żeby przez pozostałą część roku nie zapomnieć nabytych umiejętności?

- Nabytych umiejętności nie można zapomnieć, tak jak jazdy na rowerze. W sezonie letnim warto jeździć na rolkach, gdyż wykonywane ruchy są bardzo podobne i pracują te same grupy mięśni. Najlepszy jednak jest trening na lodzie i zachęcam do jazdy przez całą zimę, gdyż lodowisk w Szczecinie mamy coraz więcej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. A. KOTOWSKA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy