Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Mistrzowie na matach

Data publikacji: 24 października 2017 r. 16:55
Ostatnia aktualizacja: 24 października 2017 r. 16:55

31. Otwarte Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin przyciągnęły do Świnoujścia około 450 zawodników z 23 krajów. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów, którzy chcąc pomieścić wszystkich zawodników, przenieśli imprezę do hali sportowej w niemieckim Ahlbecku. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Japonia, przed Polską i Rosją.

Mistrzostwa trwały dwa dni. Uczestnicy i widzowie podkreślali dobrą organizację. Wrażenie robili zatem nie tylko dający z siebie wszystko zawodnicy, ale i wystrój hali oraz otoczka, jaką zapewnili organizatorzy. Kadrowicze z Hiszpanii, którzy mają doświadczenie w organizacji imprez tej rangi powiedzieli, że nie widzieli dotąd równie dobrze i efektownie przygotowanych zawodów.

Karatecy walczyli w 37 kategoriach wagowych kumite i kata w kilku grupach wiekowych: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy. W pierwszym dniu mistrzostw reprezentanci Polski do lat 18 w konkurencjach kata i kumite wywalczyli pierwsze miejsce. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej najlepsi okazali się Japończycy, a Polska z dorobkiem 42 medali zajęła drugie miejsce. Rosjanie byli trzeci przed Bułgarią, Hiszpanią i Holandią. Niektóre walki były bardzo zaciekłe i bywało, że musieli interweniować medycy. Wydarzenie zbiegło się z 35-leciem w karate kyokushin sensei Pawła Sujki, organizatora zawodów, który od dawna zabiegał, żeby impreza o randze mistrzostw Europy zawitała na wyspę Uznam. ©℗