ME 2016. Polacy przegrali w karnych z Portugalczykami

Data publikacji: 30 czerwca 2016 r. 23:51
Ostatnia aktualizacja: 02 lipca 2016 r. 21:16

Pierwszy ćwierćfinał z Portugalią zaczął się dla kadry Adama Nawałki fantastycznie. Już w drugiej minucie Robert Lewandowski strzelił pierwszą bramkę meczu i swoją pierwszą podczas turnieju we Francji po dokładnym dośrodkowaniu z lewego skrzydła od Kamila Grosickiego. W serii rzutów karnych lepsi byli o jedną bramkę Portugalczycy.

W kolejnych minutach Robert Lewandowski miał okazję na podwyższenie wyniku strzałem spoza pola karnego, ale piłkę wyłapał Rui Patricio. W pierwszej połowie Polacy skutecznie wyłączyli z gry Cristiano Ronaldo. Dopiero w 28 minucie miał okazję do strzału na bramkę, ale piłka trafiła w ręce Łukasza Fabiańskiego. Dwie minuty później w polu karnym Ronaldo padł na murawę, ale w odepchnięciu Pazdana sędzia nie dopatrzył się faulu, kwalifikującego się do podyktowania rzutu karnego.

Co nie udało się Cristiano Ronaldo z akcji zza linii pola karnego w 33.minucie gola dla Portugalii pięknym strzałem zdobył Renato Sanches.

Po przerwie w 49. minucie w polu karnym główkował Robert Lewandowski, ale piłka trafiła wprost w ręce Rui Patricio. Dwukrotnie do 65. minuty spotkania groźnie zaatakowali Portugalczycy, ale ich strzały były niecelne. W 68. minucie Polacy mogli znów prowadzić. Podobnie jak okazję podwyższenia na 3:1 miał po niespełna minucie Arkadiusz Milik, ale jego strzał były zbyt słaby i raczej był podaniem do portugalskiego bramkarza.

W obronie w polskiej drożynie jak zawsze wyróżniał się Michał Pazdan. Bardzo dobry mecz - nie pierwszy- w wykonaniu także Grzegorza Krychowiaka. Słabiej  wypadł Jakub Błaszczykowski, choć miał przebłyski, tym razem zwłaszcza w przejęciach piłki w pojedynkach jeden na jeden. Wyróżniał się także Artur Jędrzejczyk, zwłaszcza w pojedynkach główkowych z rywalami.

W 79. minucie polscy obrońcy dopuścili do akcji w polu karnym Jose Fonte, ale jego strzał głową wyłapał Łukasz Fabiański. W 81. minucie Artur Jędrzejczyk omal nie strzelił bramki samobójczej, ubiegając czyhającego na piłkę i kiksa Polaka Cristiano Ronaldo. Ten ostatni w 86. minucie był sam na sam z polskim bramkarzem, ale piłka uciekła Portugalczykowi sprzed nóg (przymierzał do piłki lewą stopą) i złapał ją Łukasz Fabiański.

Bramkową okazję tuż na początku dogrywki mieli Portugalczycy z Nanim i Cristiano Ronaldo w rolach głównych. Akcja Łukasza Piszczka w rewanżu też okazała się bezskuteczna. W 100. minucie Arkadiusz Milik przestrzelił - piłka zeszła mu bokiem mimo że miał czyste pole do strzału. W 103. minucie nie było nikogo z Polaków w polu karnym, by skierować piłkę do siatki Portugalczyków.

W 115. minucie Bartosz Kapustka dośrodkował z ostrego kąta, ale nie było już nikogo na dobitkę. A dośrodkowanie Łukasza Piszczka w 119. minucie wybili znów Portugalczycy.

Seria rzutów karnych. Ronaldo strzela, bramka. Lewandowski strzela, bramka. Sanches strzela, bramka. Milik strzela, bramka.  Muthinio strzela, bramka.Glik strzela, bramka Nani strzela, bramka. Błaszczykowski strzela, broni Patricio.Quaresma strzela jako ostatni i daje Portugalii awans do półfinału.

Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Robert Lewandowski (z prawej) strzela pierwszego gola w meczu pierwszego ćwierćfinał EURO 2016 z Portugalią na Stade Velodrome w Marsylii.