Igrzyska Paraolimpijskie. Srebrna Anna Harkowska

Data publikacji: 14 września 2016 r. 16:01
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2016 r. 20:35

Anna Harkowska zdobyła w Rio de Janeiro srebrny medal XV Paraolimpiady w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas w kategorii C5. Trasę długości 20 km pokonała w 28.52,79. Zwyciężyła Brytyjka Sarah Storey - 27.22,42, a trzecia była Amerykanka Samantha Bosco - 29.04,66.

Urodzona w Świnoujściu 36-letnia Harkowska wcześniej rywalizowała w Rio na torze, zajmując czwarte miejsce w wyścigu na dochodzenie. Do podium zabrakło jej 0,04 sekundy. O tyle szybsza była... Bosco. Natomiast na 500 m zawodniczka Olsztyńskiego Klubu Sportowego Warmia i Mazury była 13.

Jak podkreśliła absolwentka Instytutu Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, srebro bardzo ją lubi, bowiem cztery lata temu w Londynie wywalczyła trzy krążki w tym kolorze. W dorobku ma także medale mistrzostw Polski w rywalizacji z zawodniczkami pełnosprawnymi.

Harkowska w młodości uprawiała maraton, triathlon i kolarstwo w klubie Gryf Szczecin. W 2002 roku została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku straciła kość strzałkową i jeden staw skokowy, a jej noga nie powróciła do pełnej sprawności. Pomimo tego zdecydowała się powrócić do sportu i rozpoczęła treningi kolarskie. (par)