wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Ci którzy odeszli: Roman Jaworski

Ci którzy odeszli: Roman Jaworski

Ci którzy odeszli: Roman Jaworski
Data publikacji: 2015-11-01 10:09
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-01 10:09
Wywietleń: 721 34716

1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli. Roman Jaworski był prawdoskrzydłowym Pogoni Szczecin w latach 1956-63, reprezentował barwy szczecińskiego klubu i był członkiem legendarnej drużyny, która w roku 1957 uzyskała awans do II ligi, a w kolejnym sezonie po raz pierwszy w historii klubu do pierwszej.

W latach 1958 i 59 był jedynym piłkarzem Pogoni, który grał we wszystkich ligowych meczach od pierwszej do ostatniej minuty. Miał niebagatelny wkład w historyczny awans do ekstraklasy, a następnie był wiodącą postacią w drużynie, która zdołała się na najwyższym szczeblu rozgrywek utrzymać. W roku 1962 uzyskał awans do ekstraklasy po raz drugi, a kolejny sezon był jego ostatnim w karierze.

W roku 1954 grał w drużynie Legii Warszawa u boku takich piłkarzy, jak: Pohl, czy Brychczy. Dopiero jednak w Pogoni prezentował formę na miarę swojego talentu.

Nazywany był „Złotą Nóżką" z uwagi na niekonwencjonalny drybling. W barwach Pogoni rozegrał 107 ligowych pojedynków (52 w ekstraklasie) i zdobył 15 goli (3 w ekstraklasie).

To przy jego boku rozkwitał talent Mariana Kielca, który głównie z podań Romana Jaworskiego strzelał wiele swoich bramek. To właśnie Roman Jaworski wprowadzał do drużyny późniejsze legendy szczecińskiego klubu: Wojciecha Frączczaka, Waldemara Folbrychta, Huberta Fiałkowskiego, Jerzego Krzystolika, Eugeniusza Ksola.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi