niedziela, 24 września 2017.
Strona główna > Nauka > Znawcy antyku ze szkół

Znawcy antyku ze szkół

Znawcy antyku ze szkół
Data publikacji: 2017-04-28 17:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-28 17:41
Wywietleń: 643 248580

Wielki finał konkursów organizowanych w ramach „Akademii Antycznej” odbył się w piątek (28 kwietnia) w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Poznaliśmy zatem uczniów, którzy znakomicie znają mitologię, interesują się światem antycznym i są świetnymi fotografami oraz dziennikarzami.

Podczas spotkania podsumowano aż cztery konkursy: „Otwórz oczy – tradycja antyczna w przestrzeni Twojego miasta” (konkurs fotograficzny), „Konkurs Wiedzy o Kulturze Świata Antycznego”, „Z mitologią za pan brat” (międzyszkolny konkurs mitologiczny) oraz „Wielkie postacie starożytnych Grecji i Rzymu” (wojewódzki konkurs na projekt gazety codziennej).

W konkursie fotograficznym przyznano dwa wyróżnienia - dla Anny Maćkowiak (Gimnazjum nr 16 w Szczecinie) i Kamila Humańskiego (II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie). W rywalizacji z wiedzy o kulturze świata antycznego wygrał Bartosz Jaworek ze szczecińskiego Gimnazjum nr 16, drugie miejsce zajęła Agnieszka Biderman z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, a trzecie - Oliwia Stecko oraz Maja Wymysłowska (obie z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie). W konkursie mitologicznym zwyciężyła Monika Kacprzak z Gimnazjum nr 10, drugie miejsce zajęła Elwira Cydzik z Gimnazjum nr 20, a trzecie - Nikola Ignaszak z Gimnazjum nr 20.

W konkursu na projekt gazety codziennej „Wielkie postacie starożytnych Grecji i Rzymu” najlepsza okazała się redakcja ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie, za „Kurier Śródziemnomorski", w składzie: Franciszek Kowalczyk, Michał Mrozicki, Marek Lewandowski, Francesca Matwiejko (opiekę nad gazetą sprawowała nauczycielka Jadwiga Kurzydłowska). Drugie miejsce zajęła ekipa ze szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st., za „Eureka. Dziennik Hellady", czyli: Amelia Zięba, Maja Wesołowska, Wiktoria Babińska, Karolina Królikowska, Amelia Krzyżanowska, Mateusz Chmielewski, Hanna Dudek (dzieci pracowały pod opieką nauczycielki Marty Dudek). Trzecie miejsce przypadło gazecie „Wielkie Umysły", którą przygotowały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu w Szczecinie (pod opieką Jolanty Beker) - Kalina Borowicz, Karolina Bilar, Szymon Dąbek. Przyznano też pięć wyróżnień: trzech dla gazet ze szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 56, czyli „Głosu Olimpu", „Posłańca" i „Głosu Agory" (nauczyciel - Magdalena Banach), jak też dla „Ateńskiego Hermesu" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej (nauczyciele: Agata Kostenecka, Alicja Markiewicz i Renata Kołodziejczyk) i „Mądrości codziennej" ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie (nauczyciel - Jadwiga Kurzydłowska).

Warto dodać, że Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez dział edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej oraz popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna.

(MON)

Na zdjęciu: Oto reprezentacja zdobywców pierwszego miejsca w konkursie na gazetę codzienną (wraz z organizatorami), czyli uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie.

Fot. Ryszard Pakieser

Znawcy antyku ze szkół Znawcy antyku ze szkół

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi