sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Znawcy antyku ze szkół

Znawcy antyku ze szkół

Znawcy antyku ze szkół
Data publikacji: 2017-04-28 17:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 755 248580

Wielki finał konkursów organizowanych w ramach „Akademii Antycznej” odbył się w piątek (28 kwietnia) w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Poznaliśmy zatem uczniów, którzy znakomicie znają mitologię, interesują się światem antycznym i są świetnymi fotografami oraz dziennikarzami.

Podczas spotkania podsumowano aż cztery konkursy: „Otwórz oczy – tradycja antyczna w przestrzeni Twojego miasta” (konkurs fotograficzny), „Konkurs Wiedzy o Kulturze Świata Antycznego”, „Z mitologią za pan brat” (międzyszkolny konkurs mitologiczny) oraz „Wielkie postacie starożytnych Grecji i Rzymu” (wojewódzki konkurs na projekt gazety codziennej).

W konkursie fotograficznym przyznano dwa wyróżnienia - dla Anny Maćkowiak (Gimnazjum nr 16 w Szczecinie) i Kamila Humańskiego (II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie). W rywalizacji z wiedzy o kulturze świata antycznego wygrał Bartosz Jaworek ze szczecińskiego Gimnazjum nr 16, drugie miejsce zajęła Agnieszka Biderman z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, a trzecie - Oliwia Stecko oraz Maja Wymysłowska (obie z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie). W konkursie mitologicznym zwyciężyła Monika Kacprzak z Gimnazjum nr 10, drugie miejsce zajęła Elwira Cydzik z Gimnazjum nr 20, a trzecie - Nikola Ignaszak z Gimnazjum nr 20.

W konkursu na projekt gazety codziennej „Wielkie postacie starożytnych Grecji i Rzymu” najlepsza okazała się redakcja ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie, za „Kurier Śródziemnomorski", w składzie: Franciszek Kowalczyk, Michał Mrozicki, Marek Lewandowski, Francesca Matwiejko (opiekę nad gazetą sprawowała nauczycielka Jadwiga Kurzydłowska). Drugie miejsce zajęła ekipa ze szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st., za „Eureka. Dziennik Hellady", czyli: Amelia Zięba, Maja Wesołowska, Wiktoria Babińska, Karolina Królikowska, Amelia Krzyżanowska, Mateusz Chmielewski, Hanna Dudek (dzieci pracowały pod opieką nauczycielki Marty Dudek). Trzecie miejsce przypadło gazecie „Wielkie Umysły", którą przygotowały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu w Szczecinie (pod opieką Jolanty Beker) - Kalina Borowicz, Karolina Bilar, Szymon Dąbek. Przyznano też pięć wyróżnień: trzech dla gazet ze szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 56, czyli „Głosu Olimpu", „Posłańca" i „Głosu Agory" (nauczyciel - Magdalena Banach), jak też dla „Ateńskiego Hermesu" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej (nauczyciele: Agata Kostenecka, Alicja Markiewicz i Renata Kołodziejczyk) i „Mądrości codziennej" ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie (nauczyciel - Jadwiga Kurzydłowska).

Warto dodać, że Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez dział edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej oraz popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna.

(MON)

Na zdjęciu: Oto reprezentacja zdobywców pierwszego miejsca w konkursie na gazetę codzienną (wraz z organizatorami), czyli uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie.

Fot. Ryszard Pakieser

Znawcy antyku ze szkół Znawcy antyku ze szkół

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi