niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > W KURIERZE. Muzyczne chcą protestować

W KURIERZE. Muzyczne chcą protestować

W KURIERZE. Muzyczne chcą protestować
Data publikacji: 2016-11-21 08:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 832 173134

Po sześciu latach nauki w dziennych szkołach muzycznych, uczniowie nie będą mogli kontynuować jej w klasach 7 w swoich macierzystych placówkach. Dlaczego? Ministerstwo Kultury zdecydowało bowiem, że rodzice mają zabrać swoje dzieci, na dwa lata, do podstawówek rejonowych. Sytuacja dotyczy szkół w całej Polsce, w Szczecinie jednej - Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. przy ul. B. Śmiałego.

System kształcenia muzycznego w Polsce wygląda obecnie tak, że dzieci chodzą do sześcioletniej podstawówki, która nazywana jest ogólnokształcącą szkołą muzyczną I st. Dzieci uczą się tam nie tylko gry na instrumentach, ale też mają te same przedmioty, jak dzieci w szkołach rejonowych - matematykę, język polski, przyrodę, itd. Dotychczas po ukończeniu takiej szkoły uczniowie mogli kontynuować muzykę w sześcioletniej szkole muzycznej II stopnia, czyli w gimnazjum i liceum. Większość jednak uczniów decydowała się na „normalne" gimnazja. Wraz z reformą oświaty, środowisko oświatowe liczyło na to, że zmieni się również system nauczania muzycznego - na osiem lat I stopnia i cztery II stopnia, analogicznie do planowanego przez rząd wydłużenia nauki do ośmiu klas w „normalnych" podstawówkach. Zwłaszcza że taką deklarację złożyła publicznie szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej - Anna Zalewska. Otóż na wrześniowej konferencji prasowej pani minister, referując kolejne założenia reformy oświaty, oznajmiła (odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy), iż szkoły muzyczne będą ośmioletnie, podobnie jak inne podstawówki.

Teraz się jednak okazało się, że szóstoklasiści ze szkół muzycznych nie będą mogli kontynuować nauki w siódmych klasach w budynkach swoich placówek, bo nie przewiduje tego resort kultury. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 21 listopada 2016 r.

Monika GAPIŃSKA

Fot. R.PAKIESER (arch.)

Komentarze

Wiec, szerokiej drogi na... PO-lepszenie,
Komuna i PO-stkomuna PO-zostaly jeszcze w kilku Krajach Swiata, wiec zyczymy.... udanej PO-drozy - gdyz tam bedzie wam byc moze PO-nownie... "duzo lepiej" ! PO-d warunkiem ze i tam... zapiszecie sie i dacie sie PO-nownie wciagnac na czlonka - do tamtejszych "PZPR-owskich Parti" !!
2016-11-22 12:02:31
korkoni
Burdel i kłamstwa czyli wypisz wymaluj cały PiS 😈
2016-11-21 21:32:26
Małgorzata Jezierska
MEN w odpowiednim czasie nie konsultowało, w ramach reformy oświaty, sytuacji szkół artystycznych wszystkich szczebli będących pod kuratelą MKiDN stąd skandal. Minister MEN w CYWILIZOWANYM KRAJU! za takie uchybienie poddała by się do dymisji!
2016-11-21 13:28:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską