środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Uniwersytet będzie odchudzał

Uniwersytet będzie odchudzał

Uniwersytet będzie odchudzał
Data publikacji: 2017-02-10 10:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-10 12:44
Wywietleń: 2007 212134

Uniwersytet Szczeciński chce pomóc w odchudzaniu i utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych - a zrobi to dzięki komercjalizacji swoich badań. Razem z fimą „Bieg” realizuje projekt UniProSlim - Uniwersytecki Program Kompleksowych Badań, Żywienia i Działań Dietetycznych. Dla uczestników płatnych turnusów w Centrum Edukacji Środowiskowej US w Małkocinie zostaną przygotowane zindywidualizowane diety a po powrocie do domów będą oni monitorowani. 

Konferencję na temat UniProSlim rozpoczął prof. Waldemar Gos, prorektor US ds. finansów i rozwoju, od nawiązania do swojej tuszy:

- Jeszcze się dopinam, ale nie wiem, jak długo. Mam nadzieję, że za pół roku, jak będziemy pokazywać sukcesy diety małkocińskiej, to się wylaszczę... Ten projekt to przykład współpracy biznesu z naszą uczelnią. Uniwersytet daje wkład naukowy. 

Celem programu jest fachowa pomoc podopiecznym w walce z problemami żywieniowymi, nadwagą, otyłością oraz edukacja i utrwalanie nawyków zdrowego, racjonalnego odżywiania oraz prowadzenia higienicznego trybu życia. Stworzony przez naukowców łańcuch badań pozwala na przekrojową ocenę wewnętrznego i zewnętrznego stanu organizmu, zaś przygotowany przez lekarzy, dietetyków i trenerów personalnych system praktycznych i spersonalizowanych działań naprawczo-stabilizujących ma poprawić ogólną kondycję.

- Dieta małkocińska jest dietą spersonalizowaną - opowiadał Lech Bieg, właściciel firmy "Bieg". - Zaczynamy od resetu organizmu. Potem wyprowadzamy z niskokalorycznej diety oczyszczającej i stosujemy docelową dietę indywidualną. Po zakończeniu turnusu nie tracimy kontaktu z pacjentami. Firma "Espol" dołożyła bowiem kolejne ogniwo - monitoring pozwalający na to, aby po pacjenci drogą internetową, w ramach telemedycyny, mogli przesyłać nam podstawowe parametry. 

- Nie sztuka odchudzić, sztuką jest podtrzymać na duchu, gdy człowiek wróci do domu - stwierdził Zenon Grabowski z firmy "Espol".

Prof. Lidia Skuza z Wydziału Biologii mówila o tym, że na otyłość wpływają geny - w jej laboratorium będą przeprowadzane pod tym kątem badania:- Chcemy być konkurencyjni, jeśli chodzi o koszty tych analiz, i o terminy. Przeważnie na wynik takich badań czeka się ok. miesiąca, u nas już po tygodniu lekarz będzie znał wynik badania genetycznego.W UniProSlim zaangażowany jest także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Szczegółowy cennik turnusu w Małkocinie znajduje się na stronie uniproslim.pl ©℗

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Podczas konferencji US częstował dietetycznym jedzeniem, o którym opowiadała Anna Łaźniowska, edukatorka kulinarna pracująca w ośrodku w Małkocinie.

 

Komentarze

absolwent
Przyda się , bo spaślaków i spaślaczek jest tam bez liku!
2017-02-10 12:38:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi