środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Uniwersytecki prestiż

Uniwersytecki prestiż

Uniwersytecki prestiż
Data publikacji: 2016-02-19 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-22 09:02
Wywietleń: 2054 120678

Na największych uniwersytetach świata, a także coraz częściej w Polsce, pierwszoplanową rolę w utrzymywaniu relacji między uczelnią, a jej byłymi studentami pełnią kluby absolwentów. Jeden z nich zainaugurował swoją działalność w październiku 2015 roku na Uniwersytecie Szczecińskim. Utworzony został przez Fundację Doctus, a jego idea opiera się przede wszystkim na podtrzymywaniu więzi absolwentów z Alma Mater oraz wspieraniu ich po ukończeniu edukacji akademickiej, a także na promocji kształcenia ustawicznego.

Fundacja Doctus powstała w grudniu 2014 roku z inicjatywy czwórki młodych absolwentów Uniwersytetu Szczecińskiego: Marty Chmiel, Pauliny Romanowicz, Katarzyny Orzyłowskiej oraz Bartosza Karolaka. Jedną z pierwszych inicjatyw Fundacji było utworzenie Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego, który działa na zasadzie partnerskiej umowy z Uniwersytetem Szczecińskim, a władze rektorskie uczelni wchodzą w skład komitetu honorowego, który równocześnie stanowi organ doradczy fundacji.

Społeczność absolwentów US

Podstawą działalności Klubu jest założenie, że po zakończeniu studiów absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego mogą przyczyniać się do jego promocji i rozwoju. Osoby kończące uczelnię stanowią bowiem jeden z najważniejszych zasobów szkoły wyższej, bez nich trudno jest realizować szeroko rozumianą współpracę z otoczeniem społecznym i gospodarczym. 
- Uznaliśmy, że dzięki pielęgnowaniu wspólnej tożsamości, Uniwersytet może nie tylko realnie wpływać na losy absolwentów, ale także czerpać z ich doświadczeń i dokonań – wyjaśnia Katarzyna Orzyłowska, prezes Fundacji Doctus. 
Klub zainaugurował swoją działalność 2 października 2015 roku. Obecnie najważniejszym celem członków Fundacji jest zachęcanie do uczestnictwa w klubie i przyciągnięcie Absolwentów oraz pokazanie, że warto wspólnie działać – zarówno na rzecz rozwoju uczelni, jak i dla własnego rozwoju zawodowego oraz budowania kariery.

Szeroki wachlarz korzyści

Liczba aktualnie zapisujących się do Klubu osób daje dobrą prognozę na przyszłość –deklaracje członkowskie wypełnia coraz więcej chętnych.
− Ważne jest jednak, aby wszyscy, którzy przejdą przez procedurę rejestracji, dopełniali koniecznych formalności, bo bez nich nie otrzymają karty Klubu – zaznacza Katarzyna Orzyłowska i dodaje − Karta Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego jest natomiast podstawową legitymacją członka Klubu, która umożliwia korzystanie z przywilejów.
A owe przywileje, to nic innego jak program lojalnościowy dla członków Klubu, z szeroką ofertą zniżek, przede wszystkim w instytucjach kultury, choć lista partnerów nieustannie się poszerza. 
Absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego, legitymujący się kartami, mogą wrócić do studenckich czasów i skorzystać z ulgowych biletów m.in. w Filharmonii Szczecińskiej, Operze na Zamku, Kinie Pionier, czy Teatrze Lalek Pleciuga. Członkowie Klubu, mogą także skorzystać na preferencyjnych warunkach z oferty domów studenckich należących do Uniwersytetu Szczecińskiego, oczywiście po spełnieniu regulaminowych kryteriów. 
Jednak członkostwo w Klubie to nie tylko bogata oferta kulturalna. Zarząd Klubu pracuje ponadto nad obniżeniem opłat za studia podyplomowe, a także nad umożliwieniem absolwentom dostępu do bibliotek i obiektów sportowych uczelni. Mając na względzie również aktywność fizyczną byłych studentów US, w programie lojalnościowym uwzględniono i atrakcyjny pakiet sportowy. Finalizowane są obecnie działania związane z umożliwieniem członkom Klubu korzystania z ogólnopolskiego systemu sportowego.

Ambasada Absolwenta

Klubowicze będą mieli także pierwszeństwo uczestnictwa w wydarzeniach, wykładach i spotkaniach organizowanych przez fundację. W tym celu powołany został cykl pod nazwą Ambasada Absolwenta. W jego ramach zaplanowano różnorodną działalność − od koncertów, przez wykłady, kończąc na różnorodnych spotkaniach sportowych. Ambasada Absolwenta ma być przestrzenią dla spotkań i działań, przede wszystkim z udziałem Ambasadorów Klubu.
Przedstawiciele fundacji wyszli z założenia, że w budowaniu więzi z uczelnią – poza ofertą programu lojalnościowego, czy dobrze funkcjonującą stroną internetową – bardzo ważne są osoby, które stanowić mogą dla inspirację – i taką rolę pełnią Ambasadorzy Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego, którymi do tej pory zostali już m.in: Olgierd Geblewicz, Inga Iwasiów, Marek Kolbowicz, Robert Krupowicz, Piotr Krzystek, Ryszard Leoszewski, Szymon Osowski, Bożena Rochna, Henryk Sawka i Cezary Urban. Osoby te bez wątpienia mogą być dla obecnych i byłych studentów wzorem zarówno sukcesu zawodowego jak i działalności społecznej. Ich przykład i doświadczenie zachęcają do nakreślenia oraz realizacji własnej drogi rozwoju – nie tylko zawodowego. 
Ambasada Absolwenta zainauguruje swoją działalność wraz z nadejściem wiosny. Podczas koncertu rozpoczynającego cykl usłyszymy Ambasadora − Ryszarda Leoszewskiego. O szczegółach tego wydarzenia Klub będzie informował już wkrótce.

- Przed nami jeszcze wiele ciekawych planów, pomysłów i wyzwań. Chcemy uzyskiwać informacje o losach i karierach absolwentów, będziemy prowadzić projekty z wykorzystaniem ich potencjału, promować ofertę edukacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego, propagować ideę uczenia się przez całe życie – zapowiada Katarzyna Orzyłowska i dodaje − Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się zgromadzić w Klubie pokaźną grupę absolwentów. Dzięki wymianie naszych doświadczeń i umiejętności oraz poprzez wspólne działania możemy wpłynąć na losy uczelni, miasta i regionu.

Więcej informacji: www.absolwent.us oraz na profilu w portalu społecznościowym Facebook (www.facebook.com/KlubAbsolwentaUS).

Podpis. Ambasadorzy Klubu i władze uczelni (od lewej): Szymon Osowski, Rektor prof. dr hab. Edward Włodarczyk, Cezary Urban, Bożena Rochna, Olgierd Geblewicz, Marek Kolbowicz, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. dr hab. Waldemar Gos, Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Jacek Styszyński, prof. US. (Autor: Archiwum Fundacji Doctus).

Uniwersytecki prestiż Uniwersytecki prestiż

Komentarze

Zaszczyt
Dziedziny życia, którymi należy się szczycić, w których zdobyto osiągnięcia to: sport, muzyka, aktorstwo, nauka, architektura, medycyna, prawo, ale na pewno nie polityka...
2016-02-22 08:25:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny