niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Uczelnie łączą siły

Uczelnie łączą siły

Uczelnie łączą siły
Data publikacji: 2015-11-19 14:13
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-19 16:13
Wywietleń: 2051 38588

Akademia Morska w Szczecinie i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny weszły w skład Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, który będzie pracował nad rozwiązaniami priorytetowymi dla rozwoju gospodarki. A Zachodniopomorska Szkoła Biznesu znalazła się w Konsorcjum Edukacyjnym - mającym, wzorem największych amerykańskich uniwersytetów, przygotowywać i oferować otwarte kursy on-line.

Instytut - którego powstanie zostało zainicjowane przez Politechnikę Wrocławską i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i w skład którego weszło prawie 40 uczelni - zajmie się rozwiązaniem konkretnych problemów technicznych i technologicznych w ściśle wyspecjalizowanych zespołach, tworząc tzw. centra kompetencji.

- Instytut Autostrada Technologii i Innowacji umożliwia budowanie mocnego partnerstwa 
i aplikowanie o środki finansowe w najróżniejszych obszarach technologii i techniki - informuje Bogna Bartkiewicz z AM. - Inicjatywa wzorowana jest na Niemczech, gdzie większość instytutów naukowo-badawczych skupionych jest w jednym podmiocie – dzięki temu efektywność ich działań jest większa.

Obszary tematyczne Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji to m.in. biotechnologie przemysłowe, nanoprocesy i nanoprodukty, zaawansowane systemy wytwarzania i materiały, technologie informacyjne i telekomunikacyjne (ICT), mikroelektronika, fotonika, energia oraz technologie kogeneracji i racjonalizacji gospodarowania energią

Instytut ma charakter otwarty – wciąż mogą dołączyć do niego nowi partnerzy.

Z kolei celem działania Konsorcjum Edukacyjnego jest "wspólne tworzenie materiałów, metod i narzędzi kształcenia w edukacji formalnej i pozaformalnej, integracja posiadanych zasobów edukacyjnych oraz prowadzenie międzyobszarowych badań i analiz w obszarze kształcenia przez całe życie".

– Szansą na wcielenie w życie otwartych masowych kursów on-line, rozwiązań funkcjonujących już w Stanach Zjednoczonych i na świecie, jest integracja sił, a kluczem popularności takich kursów wśród odbiorców jest ich wysoka jakość. To jeden z powodów dla których podjęliśmy tę inicjatywę i wierzymy w jej powodzenie – uzupełnia prof. Aneta Zelek z ZPSB.

(as)

Podpis: Akademia Morska "wjechała" na Autostradę Technologii i Innowacji.

 

Komentarze

Brudna sciana frontowa
Nalezaloby oczyscic frontowa sciane z brudu ,przeciez to reprezentacyjne miejsce w Szczecinie!!!
2015-11-19 15:10:11
Nauka
No, to znowu klany sobie zarobią.
2015-11-19 13:59:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi