czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Nauka > Trzeba dbać o mózg

Trzeba dbać o mózg [FILM]

Trzeba dbać o mózg
Data publikacji: 2017-06-29 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-07 11:16
Wywietleń: 286 272687

O mózg należy dbać przez całe życie. Badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości – powiedziała prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.

– Tak jak o inne narządy naszego organizmu, tak musimy dbać o mózg i mięśnie. Pamiętajmy, że mózg steruje czynnością wszystkich funkcji naszego organizmu. To, że mrugniemy okiem, pstrykniemy palcem, zakaszlemy – wszystkie te czynności są sterowane przez mózg – stwierdziła prof. Bukowska.

Aby mózg działał sprawnie aż do późnych lat życia – radziła neurobiolog – "należy go ćwiczyć, bodźcować, dodawać nowych impulsów, informacji".

– Należy pamiętać o tym, żeby wzbogacić środowisko, w którym żyjemy. Osoby starsze nie powinny zamykać się w sobie, ale być aktywne społecznie i towarzysko – dodała. Badaczka powiedziała, że w korze mózgu jest około 16 mld neuronów. W całym układzie nerwowym – 100 mld. Z tych 16 mld codzienne ubywa 100 tys. neuronów.

– To nie jest dużo, ale u człowieka stuletniego może ich być 50 procent. Przekłada się to na sprawność działania mózgu – stwierdziła.

Oprócz kontaktów międzyludzkich pozytywnie na działanie mózgu wpływa aktywność fizyczna, bo "pobudza ona jedną z cząsteczek białek neurotropowych (BDNF). To jest substancja, która chroni komórki nerwowe, a jednocześnie stymuluje rozwój połączeń synaptycznych między neuronami, czyli uczestniczy w powiększaniu sieci neuronalnej i komunikacji między neuronami. Wykazano, że w przypadku treningu wytrzymałościowego osób starszych w postaci np. marszu z kijkami czy pływania podnosi się w ich osoczu stężenie tego białka. Tym samym ruch wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu".

O mózg należy się szczególnie troszczyć również z tego względu, że ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne – namnażają się w ciągu życia tylko podczas rozwoju płodowego.

– Ale zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Aktywność fizyczna stymuluje te rozgałęzienia i stymuluje przekaźnictwo synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia, dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny – powiedziała neurobiolog.

(pap)

Film: PAP 

Komentarze

Marysia
A ja mam ........ dziesiat cztery lata, (rocznik wojenny), budowlaniec - odgruzowywalam i budowalam Nasz Szczecin, nie ogladam TV chyba ze kabarety i dziennik z pogoda, unikam lekarzy, (jak cos dokucza to ide na dluuugi spacer i mija, jem wszystko co smakuje ale z umiarem, trzymam stala wage, duzo przebywam na powietrzu ( mam dzialeczke z mnostwem kwiatow,) kieliszeczek raz na tydzien, NIE znosze narzekaczy , .... swietnie sie czuje, cisnienie b.dobre, pamiec znakomita. Kiedys palilam ale niedlugo potem rzucilam, jezdze na rowerku codziennie a i plywam b.dobrze na basenie a latem nad morzem. Jezdze tez poza moja Ojczyzne do wszystkich cieplejszych sasiadow. LUDZIE SWIAT jest CUDOWNY dla NAS a nie dla lekarzy!!!!Zmiencie styl NIE uczestniczcie w tych zajadliwych informacjach, dyskusjach itp. Do zobaczenia na dreptaniu na powietrzu.
2017-06-29 18:55:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi