niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Nauka > Studenci pobili rekord Polski

Studenci pobili rekord Polski

Studenci pobili rekord Polski
Data publikacji: 2015-09-04 18:03
Wywietleń: 1109 18380

Rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa pobili studenci z zespołu Iron Warriors Politechniki Łódzkiej. Ich pojazd EcoArrow 2.1 przejechał na jednym litrze ponad 830 km. Poprzedni rekord wynosił 659 km i należał do studentów Politechniki Warszawskiej.

- Rekord został pobity podczas międzynarodowego konkursu Pisaralla pisimmalle, który już po raz 40. odbył się w fińskim miasteczku Nokia - poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka.

Nad pojazdem pracował zespół Iron Warriors ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Bolid powstawał przez ostatnie dwa lata na wydziale mechanicznym PŁ. W zespole poza studentami wydziału mechanicznego i elektrycznego są także chemicy, informatycy i architekci, a ich pojazd, który nosi nazwę EcoArrow 2.1, startuje w kategorii benzynowych prototypów.

Jeden z konstruktorów "ekologicznej strzały" Patryk Lewczuk podał, że cała karoseria to konstrukcja samonośna wykonana z włókna węglowego i aramidowego. Pojazd posiada spalinowy silnik Hondy, który jednak został przez studentów mocno przerobiony. Zrezygnowali z oryginalnego gaźnika, zainstalowali wtrysk elektroniczny, komputer, czujniki.

- Cały sukces naszej konstrukcji polega na tym, że zminimalizowaliśmy opory toczne i opory powietrza, generowane podczas jazdy, a silnik ma mocno zaawansowany system start-stop, dzięki czemu bolid się rozpędza, silnik wtedy się wyłącza i tak naprawdę w czasie jazdy bolid porusza się już bez żadnego napędu, tylko się toczy - mówił Lewczuk.

W przyszłym roku łódzcy studenci planują pokonać granicę 1000 kilometrów przejechanych na litrze paliwa. (pap)

Na zdjęciu: Trójkołowy bolid łódzkich studentów ma aerodynamiczny, opływowy kształt i jest wyjątkowo lekki. Kierowca prowadzi pojazd na leżąco, a zamiast kierownicy ma drążki po obu stronach ciała.

Fot. Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi