wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Stu na uczelniach świata

Stu na uczelniach świata

Stu na uczelniach świata
Data publikacji: 2015-09-07 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-13 07:32
Wywietleń: 1263 18459

Stu polskich studentów na najlepszych uczelniach świata – to nowy ministerialny program „Studia dla Wybitnych”, który ma wystartować w tym miesiącu. Nabór wniosków do pierwszej edycji ma rozpocząć się 30 września. Po tym terminie studenci będą mogli nadsyłać dokumenty, na podstawie których prowadzona będzie rekrutacja. Z uwagi na różne terminy rozpoczynania studiów i procedur rekrutacyjnych na światowych uczelniach, studenci będą mogli składać dyplomy ukończenia studiów I stopnia lub zaświadczenia o trwaniu ostatniego roku studiów.

Za rekrutację odpowiadać będzie kapituła programu, złożona z 25 członków – m.in. przedstawicieli środowiska naukowego z różnych dziedzin. Rozpatrywanie wniosków studenckich będzie przebiegać dwuetapowo: na początku zostaną sprawdzone złożone przez nich dokumenty, a następnie odbęda się rozmowy kwalifikacyjne.

Finansowanie pokrywać będzie koszty czesnego, utrzymania, zakwaterowania, podróży i ubezpieczeń. Wysokość kwoty dostosowana będzie m.in. do kosztów utrzymania w wybranym przez studenta miejscu. Projekt rozporządzenia dotyczy również finansowania zwrotnego m.in. dla osób korzystających ze stypendium socjalnego czy osób niepełnosprawnych.

Lista uczelni, na które będą mogli zgłaszać się studenci, będzie ustalana na podstawie Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, publikowanego przez Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. W programie znajdzie się pierwszych piętnaście uczelni z głównego rankingu, a także dziesięć pierwszych z każdej z pięciu list branżowych.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi