środa, 24 stycznia 2018.
Strona główna > Nauka > Spacery po stoczni z IPN (galeria)

Spacery po stoczni z IPN (galeria)

Spacery po stoczni z IPN (galeria)
Data publikacji: 2015-08-30 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-01 13:32
Wywietleń: 1694 15984

W związku z 35. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zorganizował w tym miesiącu historyczne spacery po dawnej Stoczni Szczecińskiej. Zakład w 1980 roku był strajkowym centrum miasta.

Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego w okresie PRL była jednym z największym pracodawców w regionie. Zatrudnienie znajdowało tu od kilku do kilkunastu tysięcy ludzi różnych profesji, pochodzenia i wykształcenia. Stoczniowcy z jednej strony byli faworyzowani przez władzę, z drugiej – stanowili środowisko niepokorne i wywrotowe, środowisko ludzi twardych, zahartowanych ciężkimi warunkami pracy i tworzących silny zespół. To właśnie tam narodziła się „Solidarność” – wielki, wolnościowy ruch społeczny, który przyczynił się do upadku komunistycznej dyktatury w Polsce.

IPN przygotował w sierpniu serię spacerów edukacyjnych pod tytułem „Szczecińskie stocznie. Symbole epok. Od Schiffswerke do Solidarności”. Ich uczestnicy mogli poznać przekrojową historię stoczni w Szczecinie – począwszy od czasów niemieckich, aż do upadku komunizmu, a także z bliska zobaczyć niedostępne na co dzień stoczniowe pochylnie, hale montażowe oraz historyczną świetlicę, w której podpisywano porozumienia robotników z władzą. Zwiedzanie wzbogacone było pokazem zdjęć i krótkim wykładem. W dwugodzinnych spacerach uczestniczyło po ok. 20 osób.

Dodajmy, że były one prologiem dla wystawy, również przygotowanej przez szczeciński IPN, pt. „Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna” . Jej otwarcie odbędzie się w niedzielę o g. 17 w dawnej alei kwiatowej. Tekst i fot. (ek)

Na zdjęciu: Ostatni ze spacerów edukacyjnych odbył się w miniony piątek. Po stoczniowych terenach oprowadzał Mateusz Lipko ze szczecińskiego oddziału IPN.

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

Wawrzek
No cóż Stocznie i cały Przemysł Stoczniowy został zlikwidowany według hasła wypowiedzianego w 1989 przez MF Rakowskiego- "Polską nie da się rządzić dopóki istnieć będą duże Zakłady". On to powtórzył za twórcą "nowego systemu ekonomiczno- politycznego" Sorosem. Efekt jest jakaś gospodarka w Polsce ale nie polska.
2015-09-01 11:20:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy