czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Nauka > Solarny samolot zakończył przedostatni etap podróży

Solarny samolot zakończył przedostatni etap podróży

Solarny samolot zakończył przedostatni etap podróży
Data publikacji: 2016-07-13 22:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-13 22:16
Wywietleń: 1496 144056

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 zakończył w środę (13 lipca) przedostatni etap podróży dookoła świata lądując po przelocie nad piramidami w stolicy Egiptu, Kairze. Pilotowana przez Szwajcara Andre Borschberga maszyna wystartowała w poniedziałek rano z Hiszpanii.

Podczas przedostatniego etapu podróży Solar Impulse 2 leciał z Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym przez przestrzeń powietrzną Tunezji, Algierii, Malty, Włoch, i Grecji, aby ostatecznie wylądować w Egipcie.

Historyczny lot dookoła świata ma się zakończyć w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd maszyna wyleciała 9 marca 2015 roku.

Zbudowany w Szwajcarii Solar Impulse 2 wyposażony jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych. Celem lotu jest promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów. Przystanki przeznaczone są na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii. Dzięki kamerom zainstalowanym w kabinie oraz na ogonie i pod skrzydłami maszyny internauci mogą na bieżąco śledzić lot. (pap)

 

Na zdjęciu: Szwajcarski pilot Bertrand Piccard (z lewej) i pilot Andre Borschberg po lądowaniu w Kairze
Fot. EPA/KHALED ELFIQI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi