piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Solarny samolot zakończył lot nad Atlantykiem

Solarny samolot zakończył lot nad Atlantykiem

Solarny samolot zakończył lot nad Atlantykiem
Data publikacji: 2016-06-23 19:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 2457 140486

W Sewilli Solar Impulse 2 wylądował w czwartek (23 czerwca) o godzinie 7.30. Nad Atlantykiem samolot leciał z prędkością zaledwie ok. 70 km na godzinę.

Z Europy solarny samolot, którego skrzydła mają większą rozpiętość od skrzydeł Boeinga 747, uda się na Bliski Wschód, by zakończyć historyczny lot dookoła świata w Abu Zabi, skąd wyleciał 9 marca 2015 roku. Maszyna wyposażona jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych.

Lot zbudowanej w Szwajcarii maszyny Solar Impulse 2 to promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów. Planowane przystanki są przeznaczone na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.

* * *

Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Niska waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza. Średnia prędkość samolotu to 75 km na godzinę, ale w pełnym nasłonecznieniu może się ona podwoić. Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. (pap)

 

Na zdjęciu: Szwajcarski pilot Andre Borschberg (z lewej) wita swojego kompana Bertranda Piccarda, który ten etap lotu pokonywał sam.

Fot. EPA/JOSE MANUEL VIDAL 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny